10.6.2022
Otok Hvar, eden najbolj atraktivnih otokov, je odlična destinacija za vse, ki imajo radi mir, se navdušujejo nad slikovitimi plažami in uživajo v dobri kulinariki.
Otok Hvar je najdaljši (68 kilometrov) in četrti največji (299 kvadratnih kilometrov) hrvaški otok. Je tudi eden najbolj atraktivnih otokov Jadrana in širše. Revija Time Out ga je letos uvrstila celo na četrto mesto najlepših otokov na svetu. Poraščajo ga zimzeleni gozdovi, ki v poletnih mesecih poskrbijo za prijetno senco in nudijo obiskovalcem možnost za pobeg pred vročino. Obala otoka je dodobra razčlenjena in jo sestavljajo številni majhni in večji zalivi. Otok Hvar se v primerjavi z ostalimi hrvaškimi otoki ponaša z enim največjih števil sončnih ur na leto, prijetno pa ga je obiskati tudi v zimskem času. Zime so namreč precej mile s povprečno temperaturo okoli 10 stopinj Celzija, sneg pa je prava redkost.
Med vožnjo po otoku boste lahko opazili polja sivke in rožmarina, značilni zanj pa so tudi vinogradi in nasadi oljk. Hvar se ponaša tudi z bogato kulturno dediščino. Ena izmed njegovih znamenitosti je gledališče Arsenal v mestu Hvar; gre za najstarejše ljudsko gledališče v Evropi, saj je bilo zgrajeno že davnega leta 1612, danes pa se v njem nahaja sodobna umetniška galerija. Počitnice na Hvaru so na kožo pisane ljubiteljem miru, edinstvene gastronomije in izjemnih plaž.
Če se boste odločili svoj dopust preživeti na Hvaru, vam priporočamo obisk Paklenih otokov, ki se nahajajo le nekaj sto metrov južno od mesta Hvar. Gre za skupino apnenčastih otočkov, ki so znani po svoji lepoti. Odlikujejo se po neokrnjeni naravi. Na otočju prevladujejo peščene plaže. Največji otok je Sveti Klement, medtem ko lahko na otoku Marinkovcu obiščete čudovite prodnate plaže. Otočje se ponaša z bogato ponudbo restavracij in barov, cene v številnih izmed njih pa so precej zasoljene.
Ob raziskovanju otoka Hvar boste naleteli na številna zapuščena naselja. Njihovi prebivalci so se namreč v zadnjih letih preselili v večja hrvaška mesta, kjer je več možnosti za zaposlitev, ali pa so odšli v tujino. Med zapuščena območja spada tudi idilična vasica Humac, ki je bila sicer naseljena od 17. stoletja, tukaj pa so včasih prebivali kmetje in pastirji, ki so delali na vinogradih ali na poljih sivke. V Humcu si lahko ogledate kamnite stoletne hiše, cerkev in nekaj gostiln, ki so odprte le v času poletne sezone. Humac se nahaja na 350 metrih nadmorske višine, z njega pa se odpira čudovit razgled na morje, hvarske vinograde in bližnji otok Brač. V Humcu se nahaja tudi Grapčeva jama, ki je ena najpomembnejših prazgodovinskih jam na Jadranu.
Če boste Hvar obiskali v poletnem času, boste prav gotovo večji del dneva preživeli na kateri od njegovih plaž in se predajali brezskrbju. Plaža Jagodna navdušuje obiskovalce s svojo fotogenično prodnato obalo in kristalno čisto vodo, zavetje pa boste lahko našli v gostem gozdu borovcev. Nahaja se na južnem delu otoka, nedaleč stran od Ivan Dolca.
Plaža Mekićevica slovi kot najlepša prodnata plaža otoka. Je delno nudistična, do nje pa lahko priplujete iz hvarske luke ali se sprehodite po potki ob morju, ki se začne v zalivu Pokonji dol. Plaža Mala Milna je obdana z zelenjem in naravnimi skalami. Nikoli ni preveč obiskana, zaradi plitvega morja in dostopnosti pa je idealna točka za družine. Med lepše plaže otoka naj bi spadale še: Zaraće, Dubovica, Mlini, Zečevo in Sveta Nedjelja.
Če ste ljubitelji sivke, bi morali Hvar obiskati v začetku poletja, ko ta cveti. Takrat polja sivke, ki jih lahko občudujete predvsem v bližini vasice Velo Grablje, v naselju Pitve in okoli Starogradskega polja, zasijejo v vsem svojem čaru. Sivka, ki jo gojijo na otoku, je ekološko pridelana ter ročno obrana. Vsako leto se na Hvaru odvija praznik sivke. Letos bo ta potekal julija, medtem ko lahko domače izdelke iz te rastline kupite skoraj kjerkoli na otoku; v trgovinah s spominki, na trgih in v lekarnah. V ponudbi so tako v obliki parfumov, dodatkov h kopelim, masažnih olj, dodatkov v prehrani kot okrasnih izdelkov.
Stari Grad je najstarejše hrvaško mesto, ki so ga leta 384 pred našim štetjem ustanovili antični Grki in ga tedaj imenovali Faros. Danes je v mestu tudi glavno hvarsko trajektno pristanišče. Od mesta Hvar je Stari Grad oddaljen 20 kilometrov. Tukaj bodo na svoj račun prišli ljubitelji kulturnih znamenitosti, saj jih v mestu kar mrgoli.
Ogledati si je možno palačo Biankini z mestnim muzejem, kjer se lahko seznanite z grško dediščino, kot so posode, keramika in kovanci. Prava senzacija je tudi palača Šime Ljubiča, katere fasada je roza obarvana. Dvorec Tvrdalj je domovanje enega pomembnejših hrvaških pesnikov in pisateljev Petra Hektorovića. Dvorec je nekoč služil kot obramba pred Turki, danes pa je predvsem zaradi pripadajočega ribnika s ciplji zelo priljubljena turistična atrakcija. Ribnik je z vseh strani obdan z arkadnimi kamnitimi terasami. Vredna ogleda je tudi cerkev sv. Stjepana, baročna stavba, katere gradnja se je začela že davnega leta 1605. Notranjost objekta so poslikali beneški mojstri.
Kot že rečeno otok Hvar slovi po izvrstni kulinariki. V času dopusta na otoku je vredno obiskati vsaj eno izmed konob. Gre za tradicionalne dalmatinske restavracije s pristnimi lokalnimi jedmi. Med lokalnimi jedmi so najbolj znane školjke, ribe in hobotnice. Hvarska specialiteta je tudi gregada, ribja enolončnica iz rib, čebule, krompirja, česna, oljčnega olja in peteršilja.
Na Hvaru zaradi ugodnega podnebja uspevajo tudi številni oljčni nasadi, zato je vredno okusiti lokalno pridelana oljčna olja. Poleg tega je Hvar znan tudi po svojem izvrstnem vinu. Med najbolj znane vrste vin spadajo rdeče vino Plavac Mali, rumeno-zlata Bogdanuša ter sadna vina Prč. Več o lokalnih vinih boste izvedeli, če obiščete katero od vinskih kleti, na primer Carić – Vrboska, Zlatan Otok – Sv. Nedjelja ali Tomić – Jelsa. Tukaj lahko prav tako degustirate izbrana vina. Na strmih pobočjih osrednjega dela otoka se nahajajo terasasti vinogradi, ki kar vabijo, da jih obiščete. Z njih se vam bo odprl čudovit razgled na okolico.
S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.