To je najbolj zdravilen hrvaški otok, ki mu pravijo tudi otok vitalnosti

13.5.2022

Otok Lošinj je čudovita počitniška destinacija, kjer svoj raj najdejo mlade družine. Sem pa radi zahajajo tudi ljubitelji narave in rekreacije ter pljučni bolniki.


Otok Lošinj je sestavni del cresko-lošinjske otoške skupine in predstavlja zahodni niz Kvarnerskih otokov znotraj Kvarnerskega zaliva. Gre za 11. največji otok na Jadranu, ki meri 33 kilometrov v dolžino in približno 2,5 kilometra v širino. Skupna dolžine obale znaša 113 kilometrov. Na njej se nahajajo številne privlačne plaže. Najvišjo točko otoka predstavlja vrh gozdnatega hriba Osoršćica (588 metrov nadmorske višine). 

Lošinj je priljubljen hrvaški otok in odlična poletna počitniška destinacija za vse generacije. Nanj zahajajo predvsem družine z otroki in pljučni bolniki. Otok Lošinj namreč velja za naravno zdravilišče, ki ugodno vpliva na zdravje pljuč. Znan je po bujnih borovih gozdovih in blagem podnebju. Zime so namreč milejše kot v okoliških krajih, poletja pa nekoliko manj vroča. Lošinj se lahko pohvali tudi z bogato floro, saj na njem uspeva kar 1018 rastlinskih vrst, od katerih je 939 avtohtonih. 


Ambroz Haračić, hrvaški botanik, meteorolog in srednješolski profesor na pomorski šoli v Malem Lošinju, se je konec 19. in v začetku 20. stoletja 18 let posvečal izvajanju meteoroloških meritev, na osnovih katerih je dunajska vlada leta 1892 Mali in Veli Lošinj razglasila za klimatski zdravilišči, kar je bil povod za kasnejši turistični razvoj otoka.

Zaradi številnih značilnosti otoka, ki blagodejno vplivajo na zdravje, je ta dobil naziv 'otok vitalnosti'. Otok Lošinj se ponaša z več kot 200 sončnimi dnevi letno, 280 kilometri sprehajalnih in kolesarskih poti, blagodejno klimo, visoko kakovostjo morske vode in odlično kulinariko, zato je odlična izbira za načrtovanje poletnih počitnic, kot turistična destinacija pa je za obisk primeren tudi v drugih letnih časih. Lošinj nudi idilične plaže, prav tako pa je mamljivo zaplavati v čistem morju. Dopustniki, ki se ne zadovoljijo zgolj z ležanjem na plaži, bodo navdušeni nad možnostmi za rekreacijo in oglede, ki jih otok ponuja. 

Kristalna voda, mir in veliko blagodejne borove sence na Malem Lošinju. Foto: Augustan/Shutterstock

Razgledna točka Providenca

Če ste ljubitelji spektakularnih razgledov, vam priporočamo, da obiščete razgledno točko Providenca na vrhu hriba Umpiljak, ki se nahaja med Malim in Velim Lošinjem. Z nje se odpira pogled na otočje Apsyrtides. Sprehodite se lahko po 300 metrov dolgi tematski poti, tekom katere si boste ogledali 28 interpretacijskih plošč s fotografijami, ki pripovedujejo zgodbo o teh otokih. Na razgledni točki vas bo pričakal tudi bar, v sklopu katerega se nahaja 18 ročno izdelanih miz s klopmi, ki so poimenovane po znanih lošinjskih ladjah.

Na Providenci lahko v razgledu uživate ob pijači. Foto: berni0004/Shutterstock

Greben Osoršćica

Osoršćica je greben na severnem delu otoka, ki se razteza po dolžini 20 kilometrov. Na njem se nahaja najvišji vrh otoka Lošinj. Z vrha se ponuja razgled na celotno lošinjsko otočje, obalo Istre, Velebit, ob jasnem dnevu brez oblačka pa je možno opazovati tudi obalo Istre, Velebit, Gorski Kotar, Triglav, Rab in Pag. Na vrhu se lahko tudi okrepčate v planinskem domu, ki je v poletnih mesecih odprt vse dni, medtem ko ga lahko v preostalih mesecih obiščete le za vikende. Na Osoršćici se nahaja cerkev sv. Nikolaja, greben pa slovi tudi po številnih jamah, med katerimi je najbolj znana jama sv. Gavdencija. Na Osoršćico se lahko odpravite iz Nerezin in Osorja, tisti, ki pa si želite nekoliko daljšega pohoda, lahko s hojo začnete v Ćunskem. 

Z vrha Osoršćice je čudovit razgled. Foto: Mislav Tujmer/Shutterstock

Pot delfinov

Pot delfinov je simpatična pešpot, ki se vije po južnem delu otoka. Kot že ime pove, obstaja velika verjetnost, da boste tekom sprehoda opazili kakšnega delfina ali celo jato. Na tem delu obale se namreč pogosto zadržujejo. Pot se začne v zalivu Borik in se vije mimo zalivov Porto Šešula, Cuanguski, Mala in Vela Draga, Sunfarni in drugih. Po slabi uri in pol hoje boste prispeli do najlepšega zaliva na Lošinju – Krivica. Iz Krivica se pot nadaljuje do zaliva Balvanida, kjer se lahko okrepčate v istoimenski gostilni. 

Aquapark Čikat

Kljub temu da otok Lošinj slovi po čudovitih plažah in dobri kakovosti plavalne vode, se nekateri raje ohladijo v bazenu. V kampu Čikat je na voljo Aquapark Čikat, ki ima več kot 2400 kvadratnih metrov bazenov in drugih vodnih površin z morsko vodo. Je popolno mesto za sproščanje in vodne užitke, kamor zahajajo predvsem družine. Na voljo so rekreacijski bazeni, hidromasaže, vodne atrakcije, tobogana in plitvi bazeni za majhne otroke. 

Dišeč otoški vrt 

V Malem Lošinju se nahaja drevesnica z otoškimi zdravilnimi rastlinami. Po njej se je možno sprehoditi z vodnikom, ki obiskovalce seznanja z bogato floro otoka in zdravilnimi učinki rastlin. Nekatere med njimi je možno tudi kupiti na lokaciji. 


V vrtu raste več kot 350 vrst samoniklih dišavnic, ki rastejo na lošinjsko-creskem otočju. Med 18. in 23. uro zvečer je možno na lokaciji preizkusiti tudi okusne lokalne prehrambene izdelke.

Podvodni zgodovinski park

V zalivu Čikat se v sklopu potapljaškega centra Dive point Čikat nahaja Podvodni zgodovinski park, v katerem si je možno ogledati 11 eksponatov, ki pričajo o bogati zgovodini otoka in regije. Ti se nahajajo na globini od pet do 15 metrov. Gre za replike topov iz 16. stoletja, replike antičnih amfor, sidra iz 4. in 5. stoletja, beneške topove in strojnice iz 2. svetovne vojne. Največja atrakcija je replika antičnega bronastega kipa atleta Apoksiomena iz 2. do 1. stoletja pred našim štetjem, ki velja za simbol Malega Lošinja. Eksponati se nahajajo tekom 300 metrov dolge podvodne trase. Park lahko obiščejo vsi potapljači z licenco, za podvig pa se lahko odločijo tudi osebe, starejše od 12 let, ki nimajo predhodnih izkušenj s potapljanjem, vendar jih mora pri tem spremljati inštruktor tamkajšnjega potapljaškega centra. Park je odprt vse dni v tednu od 8. do 18. ure. 

Podvodni zgodovinski park bo navdušil vse profesionalne in amaterske potapljače. Foto: Visitlosinj.hr

Kula – Lošinjski muzej

V središču Velega Lošinja se nahaja samostoječa krožna kula, ki je bila zgrajena v 15. stoletju. Stavba je razmeroma nizka, ima debele stene in majhne odprtine. Več stoletij je služila obrambi pred topovskimi streli z neprijateljskih ladij in ščitila prebivalce Velega Lošinja pred gusarskimi lopovskimi pohodi. Med letoma 1997 in 2000 je bila temeljito obnovljena, njeno notranjost pa so namenili muzejsko-galerijski dejavnosti. Obiskovalci muzeja si lahko ogledajo stalno razstavo, ki se nahaja v pritličju ter v 1. in 2. nadstropju. Ta prikazuje najpomembnejše zgodovinske dogodke na območju Velega Lošinja in njegove neposredne okolice. Pri tem je poudarek na pomorski in turistični tradiciji. Pomembno mesto zaseda svetovno znana in pomembna najdba antičnega bronastega kipa Apoksiomena, ki so ga leta 1999 našli v morju v neposredni bližini Velega Lošinja.

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij ONAPLUS.SI Logo

Zakaj imamo v uredništvu One radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE