20.5.2022
Otok Brač je priljubljena počitniška destinacija, ki je na kožo pisana ljubiteljem lepih plaž, dobre kulinarike, simpatičnih mest in kulturne dediščine.
Brač je tretji največji otok v Jadranskem morju, ki je dolg 40, širok pa 12 kilometrov. Njegov najvišji vrh, ki je hkrati najvišja točka vseh jadranskih otokov, je Vidova gora s 778 metri nadmorske višine. Brač spada med najbolj sončne predele Dalmacije, povprečna poletna temperatura na otoku pa znaša 25 stopinj Celzija. Za območje sta značilni bogata flora in favna, plaže pa so izjemno fotogenične. Naselja z največjim številom prebivalcev so Supetar, Bol, Postira, Milna, Selca in Sutivan. Prebivalci Brača so se v preteklosti ukvarjali predvsem z ribolovom, vinogradništvom, oljkarstvom, živinorejo, poljedeljstvom in kamnoseštvom, medtem ko je danes v ospredju turizem.
Otok Brač je znan po oljčnem olju, belem braškem kamnu (iz katerega so zgrajene skoraj vse stavbe in druge strukture na otoku), okusenm vinu, izjemnih plažah, kulturnih spomenikih, simpatičnih mestih in osupljivi naravi. Da bi ga obiskali, se moramo z avtom najprej zapeljati do Splita, od koder nas do otoka pripelje trajekt.
Zlatni rat je znamenita jadranska plaža, ki naj bi bila ena najlepših v Evropi, morda celo na svetu. Gre za zaščiten naravni rezervat in poseben geomorfološki fenomen. Nahaja se 2 kilometra zahodno od pristaniškega mesta Bol, sprejme pa do 4000 obiskovalcev.
Bela peščena plaža je prava paša za oči, medtem ko preostali del rta pokriva mediteranski borov gozd. Če Zlatni rat opazujemo s ptičje perspektive, ima ta obliko jezika, ki se zajeda v morje. Zaradi valov, morskih tokov in vetra se oblika in površina plaže ves čas spreminjata. V zavetju borovega gozda se nahajajo številni bari, ki vabijo k počitku na ležalnikih ob kozarcu alkoholnega ali brezalkoholnega napitka. Tukaj so na voljo tudi stojnice s hitro prehrano, slaščičarne, restavracija in otroško igrišče. Kdor si želi dodatnega razvajanja, se lahko prepusti rokam izkušenih maserjev.
Na belih kamenčkih Zlatnega rata je seveda središče turističnega dogajanja. Sem radi zahajajo tudi ljubitelji surfanja in kajtanja, saj je območje ugodno, kar se tiče vetrovnih razmer. Okoliško morje je odlično izhodišče za plavanje in potapljaške podvige. V neposredni bližini plaže se nahaja tudi velikanski 'aquapark'.
Kot smo že omenili, je vrh Vidove gore s 778 metri najvišja točka otoka. Z njega se odpira čudovit razgled na otoke srednje in južne Dalmacije, v ugodnih razmerah pa tudi na vrhove italijanskih Apeninov. Na vrhu gore se nahajajo tudi 12 metrov visok monumentalni križ, izdelan iz belega braškega kamna, telekomunikacijska stavba in gostilna Vladimir Nazor, katere vrata so velikokrat zaprta. Vidova gora je v višjih legah prekrita z gozdom dalmatinskega črnega bora. Ta nudi senco pohodnikom in kolesarjem, ki se odločijo povzpeti nanjo. V nižjih predelih vzpetine se skriva turistična atrakcija puščava Blaca, ki jo prekrivajo makija in zlati šopi trave.
Do vrha je možno priti z avtom, saj se do njega vzpenja lepa asfaltirana cesta, katere izhodiščna točka je na visoki planoti Knežev ravan v bližini Nerežišća. Seveda ga lahko dosežemo tudi peš. Vzpon nam bo vzel približno dve uri hoje.
Ob deževnih dneh in v času največje vročine je lahko obisk muzeja Brača odlična popestritev počitnic na otoku. Muzej se nahaja v Škripu, najstarejši vasici na otoku, in je bil ustanovljen leta 1978. V njem si je možno ogledati ostanke rimskega mavzoleja, rimske nagrobne spomenike, žrtvenike, reliefe s krščanskimi motivi in odlitek Povaljskega praga. V stavbi so razstavljeni tudi zgodovinski predmeti z otoka Brač, kot so skrinje, oljne slike, novinarski članki, kmetijsko orodje, nakit in pohištvo ter predmeti, povezani z ribiči in mornarji. Na ogled je tudi bogata fotografska zbirka braške zgodovine.
Zmajeva jama je turistična znamenitost, ki je locirana na južnem delu otoka, blizu Bola, v skalah Vidove gore, na nadmorski višini 307 metrov. Jama je ime dobila po reliefni sliki zmajeve glave. Zmajeva jama naj bi v 15. stoletju služila kot bivališče in hram glagoljašev (bili so menihi 3. reda frančiškanov, ki so bogoslužje izvajali v staroslovanskem cerkvenem jeziku). Notranjost jame je dolga približno 19 metrov, tri pregrade pa jo delijo na neenako velike dele. Spominja na gradbeni slog klasičnih krščanskih bazilik z apsidami, vklesanimi v skalo, osrednjo in stranskima ladjama, kar pričara rustikalni slog. V notranjosti jame so upodobljene božja gospa z angeli, luna, leopard, zmaji in drugi reliefi, ki naj bi bili povezani s krščansko ikonografijo in staroslovansko mitologijo.
Do nje lahko pridemo izključno peš. Iz vasice Murvica, ki ponuja izjemne razglede na otok Hvar, jo bomo dosegli po dobri uri hoje. Pot do jame večinoma poteka po nezasenčenem terenu. To sprehajalcu omogoča lepe razglede, hkrati pa se je zaradi sončne pripeke na pot bolj smiselno podati zjutraj ali proti večeru. Pri tem je priporočljivo obuti športne čevlje. Ker je vhod v samo jamo zaklenjen, je smiselno, da se na ogled podate v spremstvu lokalnega vodiča, s katerim se je možno dogovoriti na turistično-informacijskih točkah.
Ob omembi puščave si bo marsikdo predstavljal pusto pokrajino z značilnim puščavskim peskom, vendar je to v primeru puščave Blaca daleč od resnice. Poimenovanje puščava se je uveljavilo predvsem zaradi nekdanjih prebivalcev tega območja, puščavnikov, ki so živeli v samoti, se posvečali molitvi in duhovnem življenju. Puščava Blaca se razprostira na 56 hektarjih površine. Del nje je tudi slikovit samostan, v sklopu katerega se nahajajo cerkev, knjižnica, zvezdni observatorij, zakladnica (tudi zbirka starega orožja in ur), šola (obiskujejo jo otroci, ki živijo v okoliških naseljih) ter nastanitveni objekti.
Do puščave Blaca je možno priti z avtom ali peš. Pešpot se začne na Popovi vali, kamor lahko prispete s plovilom. Od tod vas bo pot vodila skozi sotesko Blaca po razgibani in slikoviti pokrajini. Do ciljne točke boste prispeli po 45 minutah hoje. Tisti, ki imate raje vožnjo z avtom, se lahko do puščave zapeljete po asfaltirani cesti, ki vodi proti Vidovi gori. V bližini Nerežišć vas bo cestna signalizacija usmerila na utrjeno makadamsko cesto. Po 15 minutah vožnje boste prispeli do manjšega delno utrjenega parkirišča. Tudi v tem primeru bo treba narediti nekaj korakov. Od parkirišča boste na cilj prispeli v pol ure, pri čemer boste šli mimo zapuščenega naselja Dragovode.
S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.