Rafinirana živila, preveč sladkorja, alkohola in gaziranih pijač povzročajo t. i. zakisanost telesa. Da bi alkalizirali svojo prehrano, je dobro izbirati živila, kot so ajda, blitva, zelje, grenivke, avokado, zelena, brokoli, laneno in oljčno olje, kvinoja in morske alge.

Koncept neuravnoteženega vnosa kislih in alkalnih živil v prehrani se je prvič pojavil leta 1933, ko je ameriški zdravnik William Howard,« piše hrvaška nutricionistka dr. Lejla Kažinić Kreho v knjigi Antiaging prehrana, »razglasil, da je vzrok vseh bolezni t. i. avtointoksikacija. Še danes je ta koncept, pri katerem se daje prednost vnosu alkalnih živil, poznan kot koncept pravilnega kombiniranja hrane.« Njegovo načelo je, da ni dobro skupaj uživati ogljikovih hidratov in proteinov. 

Alkalna živila niso le zelena zelenjava, posezite po vseh barvah mavrice in si popestrite razstrupljevalni jedilnik. Foto: Zarzamora/Shutterstock

Izguba esencialnih mineralov


«Acidoza namreč dolgoročno upočasnjuje učinkovitost delovanja našega telesa,« nadaljuje nutricionistka, »kar vodi v pomanjkanje energije in povišano telesno težo. Usodna je namreč izguba esencialnih mineralov, kot so kalcij, magnezij, kalij, in sicer zato, ker z njihovim izločanjem telo skuša nevtralizirati presežek kislosti, vzpostaviti zdravo pH-vrednost telesa. Notranji organi, kot so ledvica, pljuča in nadledvična žleza, imajo pomembno vlogo pri vzdrževanju zdrave ravni pH, zato je, da bi delovali optimalno, pomembno uživati bolj alkalno hrano. Tako se telo veliko lažje spopada s kislimi presežki, in namesto da bi porabljalo energijo za njihovo izločanje, raje vzdržuje telesno težo, ohranja zdravje in energijo.«

Pijte vodo

Strokovnjakinja priporoča razmerje 60: 40, torej 60 odstotkov alkalne in 40 odstotkov kisle hrane. »Ne pozabite, da je vnos vode enako pomemben kot vnos hrane,« še poudari. »Izogibajte se aromatiziranim pijačam, ki vsebujejo umetna sladila, ki rušijo pH-vrednost telesa. Čeprav obstajajo načini, kako preveriti stanje pH svojega telesa, se ni treba s tem preveč obremenjevati. Recept je preprost. Pijte vodo, rekreirajte se, upoštevajte razmerje 60: 40 in preverjajte glikemični indeks (odseva hitrost prebave in absorpcije živil, ki so bogata z OH, pomeni razvrščanje živil glede na to, kako hiter je porast glukoze v krvi po njihovem zaužitju, op. p.) in glikemično obremenitev (ocenjuje vpliv zaužitja OH na podlagi GI, vendar upošteva tudi dejansko količino zaužitih OH, op. p.) hrane, ki jo uživate.«