Navadna kumara (Cucumis sativus) je zelo razširjena kulturna rastlina iz družine bučevk. Izvira iz vzhodnega dela Indije in je bila pomemben del prehrane že v antiki. Plod je zelen, trd in tudi surov užiten. Kot vse jagode sprosti svoja semena šele, ko zgnije meso. Plodovi so zelo revni s kalorijami, bogati pa z vitamini in minerali.

Kumare zavzemajo pomembno mesto v prehrani kot sezonska sveža povrtnina in tudi kot zimska vložena solata. Najboljši so mladi plodovi s še nedozorelimi semeni. Značilno zanje je tudi, da je vsebina bazična, zato uravnoteža prebavne sokove. Ta lastnost je tudi razlog, da predvsem ženske rade uporabljamo kumare in sok iz njih za maske v kozmetiki, nekaterim pa zelo zadiše v prvi fazi nosečnosti. 

Kumare niso dobre samo za hujšanje, so tudi zelo zdravilne. Foto: Tanya Stolyarevskaya/Shutterstock

Trik za shranjevanje 

Če kumare gojite na domačem vrtu, jih redno obirajte, saj tako spodbujate nastajanje novih plodov. Izdatno jih je treba zalivati, sicer vas znajo presenetiti z neprijetnim, grenkim okusom. V hladilniku lahko sveže brez težav hranite celo teden in več. Če denimo na počitnicah nimate hladilnika, boste njihovo svežino ohranili tako, da jih boste postavili na dno vedra z vodo, in sicer s pecljem navzdol. 


Previdno pri nakupu  

Pri nakupu bodite previdni. Tiste, ki so naprodaj v nekaterih trgovinah, ponavadi prihajajo iz intenzivne pridelave in so zaradi daljše obstojnosti povoskane. Raje izberite naravno pridelane, ki jih dobite na tržnicah ali okoliških kmetijah. Sveže boste prepoznali po napeti in gladki lupini enakomerne barve. Pred nakupom pa jih vseeno še malce pretipajte. Dobri in sveži plodovi so enakomerno čvrsti po vsej površini. Zgubana lupina in mehkost na otip sta znaka, da so stari.

Zdravilne učinkovine

Vsebujejo veliko bazičnih rudnin, predvsem kalij, magnezij in kalcij. Polne so tudi protirakavega mikrominerala selena, vendar le, če so bila tla, na katerih so rasle, dobro preskrbljena z njim. Največ vitaminov je v lupinah, zato jih raje ne lupite, v njih pa so tudi nekateri rastlinski fitosteroli (hormoni), ki znižujejo holesterol, ter precej silicija, ki spodbuja čistilno dogajanje v telesu.

Kumare učinkujejo izrazito bazično, zato so odlična hrana za vzpostavitev primernega kislinsko-bazičnega ravnotežja. Odplavljajo presežke sečne kisline, kar pripomore k izboljšanju simptomov revme in artritisa. Pospešujejo izločanje vode, čistijo sečne in prebavne poti ter dobro vplivajo na preobremenjena jetra in žolčnik. Zelo priporočljive so za pospeševanje in urejanje prebave. 

Kumare v solati s paradižnikom in feto so klasika, lahko pa jih kombinirate po azijsko s čilijem, mlado čebulo, piščancem, sezamom in peteršiljem. Foto: Arieh/Shutterstock

Kumaričin sok proti prehladu 

Z rednim uživanjem kumar lahko ob spremembi prehranjevalnih navad odpravite celo ledvične ali žolčne kamne. Uravnavajo krvni sladkor in s tem močno razbremenijo delovanje trebušne slinavke. Zlasti primerna hrana so za sladkorne bolnike.

Učinkujejo tudi pri opeklinah in različnih ranah, vnetju sklepov, bolečinah v kosteh, zatečenih udih, protinu ter lajšajo simptome mene, pitje kumaričnega soka pa uspešno znižuje visoko telesno temperaturo. 

Popestrite okus navadne vode z rezinami svežih kumar, veliko bolj osvežilna in zdrava bo. Foto: Ruslan Mitin/Shutterstock

Nepogrešljive v kozmetiki

S pomočjo tankih kolobarjev lahko skrijete temne podočnjake in otekle očesne mešičke, maska pa bo poskrbela za mladosten in svež videz. Potrebujete le eno svežo kumaro in nekaj žlic jogurta. Kumaro drobno naribajte in zmešajte z jogurtom. Enakomerno nanesite zmes na obraz in pustite delovati deset minut, nato pa jo sperite z mlačno vodo.

Kumarično vodo oziroma sok lahko uporabljate kot tonik za kožo. Nanesite ga na očiščen obraz in dekolte, pazite le, da bo vedno sveže iztisnjen, kajti ni ga mogoče dlje shranjevati, saj se hitro usmradi.

Že iz davnine dokazano delujejo proti staranju. Zrela koža postane mehkejša in bolj napeta, nečisto pa nega s kumarami čisti, saj širi pore. Čudežni plod poletja zelo ugodno vpliva tudi na druge težave in nepravilnosti kože. 

Za nego kože lahko uporabljate sveže narezane rezine kumar, njihov sok ali pa jih zmečkate v masko za obraz. Foto: SunKids/Shutterstock

Kulinarični namigi  

Pripravite lahko najrazličnejše solate, juhe, omake, priloge. Ker so lahko prebavljive in osvežilne, se lepo podajo k najrazličnejšim vrstam mesa od rib do svinjine. Odlično se kombinirajo tudi z vsemi vrstami sezonske zelenjave, s papriko, paradižnikom, kolerabo, porom, mlado čebulo, česnom in še in še bi lahko naštevali. Pri začimbah je podobno. Za kumare velja, kar komu ustreza: od popra, kumine, kurkume do čilija, celo ingver se menda lepo združi z njimi.

Receptov za pripravo jedi boste našli, kolikor boste želeli. Najbolje bo, če uporabite lastno domišljijo in si jih pripravite tako, kot vam najbolj tekne. Če imate težave s preveliko telesno težo ali pa želite le ohraniti idealno, si enkrat na teden, predvsem v vročih poletnih dneh, omislite kumarični dan, kar pomeni, da tedaj ne jejte ničesar drugega. 


Uživajte sveže 

Najboljše, najbolj zdrave in osvežilne so sveže, zato jih, če je le mogoče, ne kuhajte. S toplotno obdelavo izgubijo veliko učinkovin. Tistim, ki ste bolj gurmansko usmerjeni in pripravljeni preizkusiti kaj novega, naj namignemo, da so zelo uporabni tudi mladi listi in poganjki. Lahko jih pripravite samostojno v solati ali kot sestavljeni del najrazličnejših poletnih solatnih mešanic. Nikakor pa ne boste zgrešili, če boste kumarično solato, samostojno ali sestavljeno, namesto z oljem in kisom zabelili z limono, jogurtom ali kislo smetano. Po želji!

Pa še ta namig: sveže iztisnjen kumarični sok je naravni izotonični napitek, ki pomaga tudi v najhujši vročini. V kombinaciji s korenčkom, stebelno zeleno ali drugo zelenjavo je še boljši. Ne pozabite ga res dobro ohladiti, lahko tudi na hitro, s kockami ledu. Zanesljivo vas bo ohladil in osvežil. 

Preberite še --> Kdaj so kumare in bučke toksične