Že v srednjem veku so baziliko uporabljali v boju proti depresiji in melanholiji, danes pa velja, da je rastlina dobrodošlo zdravilo za nervozo in motnje spanja. 



Bazilika poleg dragocenih eteričnih olj vsebuje tudi minerale, med drugim železo, zato lahko njeno uživanje izboljša krvno sliko. Uravnava tudi krvni pritisk in raven sladkorja, ščiti pa celo vidne celice v naših očeh pred ultravijoličnimi žarki. 



Bazilika je v kulinariki tako dobrodošla tudi zato, ker preprečuje napenjanje in spodbuja izločanje prebavnih sokov, pri doječih materah pa spodbuja proizvodnjo mleka. Njeno protivnetno delovanje pomaga pri različnih prehladih in okužbah, žvečenje svežih listov bazilike pa ne bo samo ščitilo ustne votline ampak bo tudi zavrlo slab zadah. 



Bazilika naj bi blažila tudi posledice pikov žuželk, dovolj je, da na mesto ugriza pritisnemo sveži list. 


   ALI STE VEDELI?   
Danes na svetu raste več kot 60 različnih vrst gojene bazilike, ki se po videzu razteza vse od drobnih svetlo zelenih do kodrastih ali vijoličastih listov. Tudi okusi in vonji rastline so nadvse raznoliki, vsem pa je skupna prilagodljivost. Bazilika je namreč zelo nezahtevna rastlina, z dovolj vlage in toplote uspeva tudi v najmanjših lončkih na vsaki okenski polici.