Malta, žepna državica, kjer so snemali številne hollywoodske filme

26.7.2020

Le kaj bi v dobi (samo)osamitve, v kateri smo se znašli letos, brez lepih spominov? Malta, kjer sem se potepala tik pred izbruhom epidemije koronavirusa v Sloveniji, bo zagotovo eden takšnih.


Žepna državica, ki se lahko pohvali z dramatično naravno lepoto, izjemno zgodovinsko in kulturno dediščino, hkrati pa premore tudi izjemno milo podnebje in več kot 300 sončnih dni na leto, je bila kot naročena za nekajdnevni pobeg iz vsakodnevne rutine. Resnično iskreno upam, da ne bo zadnji letos. 

S svojimi 316 kvadratnimi kilometri velja Malta za deseto najmanjšo državo na svetu in kljub temu ponuja ne ravno vsakdanji preplet različnih kultur. Ker so do leta 1964 tu vladali Britanci, je promet še vedno speljan po levi, tipično britanski so tudi rdeče telefonske govorilnice in imena ulic, angleščina pa je poleg malteščine uradni jezik države, ki je imela sredi Sredozemskega morja stoletja in tisočletja za različne civilizacije zagotovo strateški položaj. 

Malta velja za otok sonca, saj ima več kot 300 sončnih dni na leto.

Današnjo podobo malteškega arhipelaga, ki je sestavljen iz okoli dvajsetih otokov, med katerima sta naseljena le dva večja, Malta in Gozo (pogojno bi jima lahko dodali še otok Comino z nekaj prebivalci), pa sta brez dvoma oblikovala tudi sredozemski in arabski vpliv. Prvi se najbolje uteleša v izjemni (morski) kulinariki, drugi ji je vdihnil nekaj prepoznavnih arhitekturnih posebnosti, peščeno barvo stavb ter – citruse in namakalne sisteme, saj boste na tem skalnem otoku potoke, reke in jezera zaman iskali. 

Nimfa Kalipso, ki je bila zaljubljena v Odiseja, je na tej plaži na otoku Gozo zadrževala Homerjevega junaka celih sedem let.

Že res, da o državi, ki leži 93 kilometrov južno od Sicilije in 288 kilometrov severno od Libije, v zadnjih letih govorijo tudi kot o državi, kjer cvetijo pranje denarja, politična korupcija in podeljevanje državljanstev v zameno za visoke naložbe, a če se odločite, da boste raje odkrivali, kako in zakaj je malteška prestolnica Valletta postala prvo načrtovano mesto v Evropi, kje so doma ene najstarejših struktur na svetu, ki naj bi bile celo starejše od egiptovskih piramid, zakaj je nimfi Kalipso tu uspelo zadržati Odiseja kar sedem let, kje so posneli prizore za filme Gladiator, Troja, Pirati s Karibov, Da Vincijeva šifra, Umor na Orient Ekspresu in Ob morju (film ki sta ga Angelina Jolie in Brad Pitt posnela na medenih tednih v upanju, da jima reši zakon), kako je nastal malteški križ in kakšen barvni odtenek ima skoraj rdeči pesek na čudoviti plaži San Blas Bay, vas Malta ne bo pustila ravnodušnih. In ker slika pove več kot tisoč besed, naj tokrat (spre)govorijo fotografije. 

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij ONAPLUS.SI Logo

Zakaj imamo v uredništvu One radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE