V Sloveniji je okoli 40.000 bolnikov z luskavico ali psoriazo, od tega jih ima od 20 do 30 odstotkov hudo obliko. Na tiskovni konferenci Društva psoriatikov Slovenije pred svetovnim dnevom psoriaze, ki ga vsako leto obeležujemo 29. oktobra, so prejšnji teden spregovorili o celostni obravnavi bolnika z luskavico, ki jo lahko spremlja več pridruženih bolezni. Prof. dr. Tomaž Lunder, dr. med., spec. dermatovenerologije z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana, je najprej poudaril, da to ni nalezljiva bolezen, a da je žal z njo povezanih obilo nesporazumov, s katerimi se srečujejo bolniki. Večinoma se pojavi v odrasli dobi, okoli 40. leta, pri ljudeh z gensko nagnjenostjo, včasih pa tudi že v otroštvu ali šele v starosti. 


Najpogostejša je psoriasis vulgaris

»Značilnost luskavice je pojav rdečkastih, luščečih se vnetnih ploskev na koži, ki so največkrat nad komolci in koleni,« razloži dermatovenerolog. »Bolniki z bolj razširjenimi oblikami imajo lahko žarišča tudi drugod, prizadeta sta predvsem ledveni in križni predel, lasišče. Včasih se pojavi tudi na nohtih.« Opisana oblika je najpogostejša, pravimo ji psoriasis vulgaris. »Poznamo pa tudi druge,« nadaljuje dr. Lunder. »Ena od zelo hudih oblik je eritrodermična luskavica, nato pustulozne oblike luskavice, pri katerih se na omenjenih vnetnih ploskvah pojavijo tudi gnojni mehurčki, in pa psoriatični artritis.« Večinoma se luskavica začne na koži, pri tretjini bolnikov pa se ji kasneje v življenju pridruži še psoriatični artritis. Mogoče je tudi nasprotno, da so torej najprej prizadeti sklepi in se luskavica šele nato izrazi na koži. Sočasna pojavnost obeh bolezni je redka. 

Luskavica se lahko pojavi tudi na lasišču. Foto: Egor_Kulinich/Shutterstock

Revolucija v zdravljenju

Večina bolnikov z luskavico ima na srečo blago obliko, zato jo je mogoče obvladovati z lokalno terapijo. »To večinoma vodijo specialisti družinske medicine,« razloži dr. Lunder. »Pri psoriatikih z bolj razširjeno obliko bolezni pa lokalna terapija ne zadošča. Potrebujejo fototerapijo ali sistemsko zdravljenje. Običajno začnemo s konvencionalnimi zdravili. Če zdravljenje ni uspešno, če se pojavijo kontraindikacije ali pa ga bolnik slabše prenaša, imamo od leta 2005 za hujše oblike psoriaze na voljo biološka zdravila, ki so naredila revolucijo.«