Zrna kakavovca so začeli uvažati v Evropo, ker pa so bila zelo draga, so si jih lahko privoščili samo na kraljevih dvorih in dvorih bogatih plemičev. Držalo se jih je še majevsko prepričanje, da višajo potenco, zato so bila hitro razgrabljena in vedno dražja. Kmalu je postal kakav najljubša pijača visokega plemstva, ki so jo izboljševali še z raznimi začimbami. Niso pa bila draga samo kakavova semena, drag je bil tudi sladkorni trs. Ko so v Evropi iznašli sladkorno peso, se je kakav pocenil in se razširil tudi med meščani. Šele leta 1840 pa je neka britanska družba umesila iz zmletih zrnc, masla in sladkorja obstojno maso, ki je postala prva jedilna čokolada. Danes se s čokolado srečamo na vsakem koraku. Je pojem dobre hrane, sladice, razvajanja, le malokdo pa v njej vidi domače zdravilo.



Ugodno delovanje

Čokolada in kakav vsebujeta velik delež flavonoidov, predvsem epikatehina, ki ugodno vpliva na srce in ožilje. Uživanje kakava, bogatega s flavonoidi, povzroči akutno povišanje krvnega dušikovega oksida in pospešuje mikrocirkulacijo. Seveda ti učinki veljajo predvsem za surovi kakav, manj pa za čokolado, pri kateri se flavonoidi med procesom kuhanja delno uničijo. Študije so pokazale tudi kratkoročne ugodnosti pri znižanju holesterola ob uživanju temne čokolade. Vsebnost mleka v mlečni čokoladi zmanjša ugodne učinke kakava, saj se tako delež kakava močno zmanjša, poleg tega pa se poveča delež nasičenih maščob.


PREIZKUSITE ŠE: Presna čokoladna krema



Boljši kot zeleni čaj

Kakav vsebuje tudi veliko antioksidantov, kot so epikatehini in polifenoli. Raziskave so pokazale dvakrat več antioksidantov v kakavovem prahu kot v rdečem vinu in trikrat več kot v zelenem čaju. Ugotovili so še, da hrana, bogata s kakavom, zniža krvni pritisk, medtem ko pitje zelenega in črnega čaja ne povzroča takega učinka. Petnajst let trajajoča študija, objavljena leta 2006, ki je potekala na starejših moških, je pokazala 50 odstotkov manjšo umrljivost zaradi srčno-žilnih bolezni in za 47 odstotkov manjšo umrljivost moških, ki so uživali več kakava, v primerjavi s tistimi, ki so ga uživali manj.



Čokolada, sladka razvada

Kakavova zrnca torej vsebujejo več kot 300 prepoznavnih substanc, številne sestavine, ki delujejo protistresno (serotonin, triptofan in dopamin, magnezij in antioksidante). Kakavova zrnca in čokolada so torej zdravo živilo, vendar ne vedno in povsod. Ker imajo veliko arginina, jih odsvetujejo obolelim s herpesom. To je ključna aminokislina, ki jo virus herpesa potrebuje za razmnoževanje. Trditev, naj ženske med menstruacijo jedo dodatne količine čokolade zaradi magnezija, je iz trte izvita. Čokolada je sladka in prijetna in mogoče se takrat rade razvajajo. Če pa vas rada muči zgaga, se raje odpovejte sladkemu grehu. Čokolada vsebuje veliko dveh sprožilnih dejavnikov pri zgagi: maščob in kofeina.