Sezona cvetenja, ki razburja alergike, v povprečju traja že od druge tretjine januarja do konca septembra. Po raziskavah je slovenska flora izjemno raznovrstna in bogata, saj v naši državi raste kar 3226 vrst domorodnih višjih rastlin. Med temi le peščica rodov cvetnic sprošča v zrak cvetni prah, a zadosti, da se pojavijo zoprne alergije. Po razvrstitvi naših strokovnjakov se pojavlja v štirih časovnih valovih. Prvi je ob koncu zime, običajno konec januarja ali v februarju; takrat se v zraku pojavi cvetni prah leske in jelše. Drugi val nas zajame marca in aprila s cvetenjem jesena, breze in njej sorodnih dreves. V tretjem valu pokažejo svojo moč trave, ki se razcvetajo od maja do sredine avgusta, medtem ko četrti val od avgusta do oktobra poskrbi še za zadnji vznemirljiv odmerek cvetnega prahu, predvsem pelina in ambrozije.
Na Obali je drugače
Seveda so določene razlike med celino in obalnimi predeli, pojasni biologinja Andreja Kofol Seliger: »V Primorju in tudi v toplejših delih Vipavske doline in Goriške se v tej časovni porazdelitvi dodatno pojavlja od januarja do maja še cvetni prah cipresovk, v maju in juniju oljke in od aprila do konca septembra cvetni prah krišine. Sezona trav je nekoliko daljša, traja od aprila do sredine septembra, medtem ko je močno zmanjšana obremenitev zraka v juliju in avgustu. Breza je v teh predelih redko drevo, večino cvetnega prahu prinesejo vetrovi, ko zacveti celina, vendar so tu druge vrste dreves iz reda bukovk, kot so črni in beli gaber, hrast ter bukev, katerih cvetni prah vsebuje brezi sorodne alergene.«
Kraljica breza z družbo
S cvetnim prahom najbolj zasuti mesec je sicer april, opozarja Kofol Seligerjeva: »Za ljudi, preobčutljive za cvetni prah, je zrak v tem času močno obremenilen za zdravje. Hkrati so prisotna zrna večjega števila vetrocvetnih domorodnih vrst dreves, v urbanem okolju se jim pridruži še cvetni prah okrasnih tujerodnih vrst. Nekatere vrste rastlin imajo visokopotentne alergene, denimo breza. Druge vrste s sorodnimi alergeni in manjšo potentnostjo lahko dodatno obremenijo zrak zaradi mogočih navzkrižnih povezav in reagiranj alergičnih oseb. Breza in sorodni gaber bosta aprila sočasno sproščala cvetni prah, ki bo predvidoma v zraku ves mesec. Cvetela bosta tudi hrast in bukev ter dodatno obremenila zrak z alergeni, sorodnimi brezi in gabru.«
V Pomurju vrbe
Po besedah naše sogovornice velja biti od marca prav tako pozoren na topol in vrbe, čeprav na zdravje nimajo prav velikanskega vpliva; izjema so vrbe v Pomurju, kjer lahko prebivalci pričakujejo večje obremenitve zaradi velike razširjenosti rastline. Aprila prav tako ne pozabimo na čudovita, a hkrati alergikom neprijetna drevesa, kot so jesen, oljke, platane in iglavci, kot sta bor in smreka. V Primorju bodo občutljivi za cvetni prah poleg alergenih cipresovk, denimo brina, tuje in ciprese, skoraj zagotovo zaznali tudi cvetoče trave. Te bodo obsule prebivalce celine malce pozneje, tj. konec meseca.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: