Svet je zapustil nobelovec V. S. Naipul, ki je veljal za pisatelja brez dlake na jeziku, pisal pa je tako družbeno kritične romane, o malih ljudeh, propadajočih cesarstvih; ustvarjal je tako leposlovna, potopisna, stvarna in biografska dela.
Rodil se je 17. avgusta 1932 v prestolnici Trinidada in Tobaga Port of Spain v družini indijskih priseljencev. Študiral je angleško literaturo na univerzi v Oxfordu, leta 1953 pa se je preselil v Anglijo. Med študijem je spoznal svojo prvo ženo Patricio Hale, s katero je bil poročen do njene smrti 1996. Istega leta se je poročil z drugo ženo Nadiro, s katero je bil do svoje smrti. »Bil je velik v vsem, kar je ustvaril, umrl pa je v obkrožen z ljudmi, ki jih je imel rad. Živel je življenje, polno prekrasne ustvarjalnosti,« je povedala vdova ob smrti.
Več Naipulovih del je prevedenih tudi v slovenščino, tudi Maser Mistik, Hiša gospoda Biswasa in Posnemovalci. Pisec je veliko potoval, s svojim delom pa je postal tudi simbol človeka brez korenin v sodobnem času. Švedska akademija ga je leta 2001 ob podelitvi Nobelove nagrade za literaturo označila za »kozmopolitskega pisatelja«. V svojih romanih, zgodbah, esejih in potopisih je bil pogosto kritičen do novih postkolonialnih družb in izrazito polemičen do sodobne indijske družbe, islamske vere in afriške realnosti, zaradi česar so ga številni kritizirali. Glede islamske vere je zapisal, da ta ljudi sili, da zavržejo svojo preteklost in s tem tudi sebe.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: