Hawking je bil sin visoko izobraženih staršev, ki so si prizadevali, da bi bila knjiga vsakodnevna stalnica vseh štirih otrok v družini. Stephen je že zelo zgodaj pokazal izjemno nadarjenost za naravoslovje, a je bil zaradi slabih učnih navad in neposlušnosti pogosto na črnem seznamu profesorjev, preizkuse je pogosto izdeloval z zadostnimi ocenami. Na fakulteti, na Oxfordu je diplomiral, na Cambridgeu pa opravil še magisterij in doktorat, se je končno lahko posvetil svojim velikim ljubeznim, fiziki, matematiki in raziskovanju vesolja, a ga je med študijem presenetila neozdravljiva bolezen, ki ga je pahnila v depresijo. Zaradi amiotrofične lateralne skleroze, ki je prizadela gibalne nevrone, je bil skoraj popolnoma hrom in sčasoma je izgubil tudi sposobnost govora, kljub slabim napovedim zdravnikov pa je bolezen napredovala mnogo počasneje. Z okolico je lahko komuniciral le prek računalniškega sintetizatorja glasu
.
Voljo do življenju mu je vrnila ljubezen, zaroka z Jane Wilde, ki mu je bila v prihodnjih letih največja opora, mu je dala nov smisel, se je pozneje spominjal. V zakonu so se jima rodili trije otroci, Robert, Lucy in Tim, Jane pa je svoje življenje posvetila negi bolnega, a izjemno nadarjenega moža in pozneje največjega znanstvenika sodobnega časa. Hawking se je pozneje ločil od Jane in vzel Elaine Mason, eno od medicinskih sester iz svojega številnega negovalnega osebja, a sta se po desetih letih ločila in znanstvenik se je znova zbližal z nekdanjo ženo in otroki. Jane je spisala tudi knjigo o svojem življenju s Hawkingom, ki so jo pozneje priredili v scenarij za izjemno uspešen film Teorija vsega, ki je bil nominiran za pet oskarjev, slavil pa je Eddie Redmayne v glavni vlogi.
Hawking je umrl spokojno v svojem domu, obkrožen z najbližjimi, so sporočili njegovi otroci. »Globoko obžalujemo smrt dragega očeta. Bil je velik znanstvenik in izjemen človek, čigar delo bo živelo še mnoga leta,« so ob žalostni vesti sporočili Lucy, Robert in Tim. Hawking se je v znanosti izkazal predvsem z delom na področju kvantne gravitacije, črnih lukenj in relativnosti, številne raziskave in knjige so mu prinesle številne prestižne nagrade in svetovno slavo. Med njegova najslovitejša dela spada Kratka zgodovina časa, ki so jo prodali v več kot desetih milijonih izvodov, prevedli pa v štirideset jezikov.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: