Tako kot lahko lep partnerski odnos življenje zelo obogati, je lahko ločitev od osebe, ki nam je včasih toliko pomenila, ena najtežjih preizkušenj. Ljudje po končani vezi pogosto občutijo osamljenost, stisko, veliko žalost ali celo depresijo. Pri tem ne gre zgolj za izgubo samega partnerskega odnosa. Sploh če govorimo o dolgotrajnejših odnosih, so ob izgubi partnerja prisotni tudi občutki žalosti zaradi skupnih načrtov glede prihodnosti, ki obvisijo v zraku.

Vse zahteva svoj čas, tudi prebolevanje po zaključeni zvezi. Medtem ko lahko nekateri precej hitro prebolijo končano zvezo, lahko pri drugih to traja nekoliko dlje časa. Prav je, da vsak spoštuje svojo dinamiko prebolevanja, hkrati pa se je smiselno potruditi, da bi si ta proces čim bolj olajšali. Nekateri strokovnjaki za partnerske odnose so tako podali nasvete, kako se lahko tega lotite.


Prijaznost do sebe

Psihiatrinja Andrea Liner posameznikom, ki so se soočili z izgubo partnerja, predlaga, da na svoje zlomljeno srce gledajo kot na bolezensko stanje. Ko smo bolni, od sebe ne moremo pričakovati, da bomo v optimalnem stanju. Vzeti si moramo čas za počitek, pri delu ali druženju pa ne moremo biti taki, kot smo v običajnem stanju. Podobno je, ko imamo zlomljeno srce, je prepričana Linerjeva. Zato v tem obdobju nase ne bi smeli pritiskati, ampak bi si morali, kolikor je to možno, dati čas, da se posvetimo sebi, svojim občutkom in sprejemanju trenutnega stanja. Če se pojavi žalost, se je dobro tudi zjokati. O čustvih se je priporočljivo pogovoriti z nekom, ki vam je blizu, zelo pomaga pa tudi, če o njih pišete. Tako se bodo težki občutki, ki so se pojavili po razhodu, začeli počasi zmanjševati.

Foto: Rawpixel.com/Shutterstock

Počnite, kar vas osrečuje

V času, ko ste bili v partnerskem odnosu, ste svoj vsakdan vsaj do določene mere prilagodili partnerju. Morda ste opustili katerega od svojih hobijev ali si vzeli manj časa za prijatelje. Po začetnem šoku zaradi prekinitve partnerskega odnosa je čas, da se znova posvetite vašim priljubljenim dejavnostim, zaradi katerih prej niste imeli toliko časa. Ponovno navežite stik z ljudmi, ki ste jih prej pustili nekoliko za sabo. Hkrati je razpad partnerske zveze priložnost, da se ponovno vprašate, kaj vas osrečuje in česa bi se radi še lotili, in se posvetite novim hobijem in dogodivščinam, ki bi jih radi izkusili.


Odmik od bivšega partnerja

V nekaterih primerih je po končanem partnerstvu možno zgraditi prijateljski odnos, vendar je tudi tedaj priporočljivo, da se od bivšega partnerja za nekaj časa odmaknete. Če ste po razhodu še vedno v stiku z njim, si lahko namreč povzročate dodatne bolečine in zavirate proces celjenja ran. V nekaterih primerih se odnosa ne da kar prekiniti, sploh če so posredi skupni prijatelji ali celo otrok. Michaela Decker, licencirana zakonska in družinska terapevtka iz Arizone, svetuje, da se v takih primerih količina komunikacije zmanjša na najnujnejšo vsaj za čas, ko se rane še niso zacelile.

Postanite sami sebi najboljši partner

Ob razhodu s partnerjem naenkrat nastane določena praznina, kar je normalno. Ob sebi nimate več človeka, ki vas je objel, skrbel za vas, vas nasmejal in sprejemal take, kot ste. Na tej točki je pomembno, da začnete nase ponovno gledati kot na individualno, neodvisno osebo in da srečo najprej najdete v sebi, preden se podate v nov partnerski odnos. Spoznavajte sebe, odkrijte, kaj je tisto, kar vas veseli, lotite se novih izzivov, uvedite določene spremembe v svojem življenju. Poskrbite za svoje dobro počutje, razvajajte se in se prepustite življenju, da vam na pot prinese nove, še lepše izkušnje.