Obolevanje za gripo, ki se ji vsako jesen in zimo pridružijo še drugi povzročitelji okužb dihal, je pričakovati v prihodnjih tednih in mesecih, sporočajo z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). 


Kdaj k zdravniku?

Kaj moramo vedeti o respiratornih in virusnih obolenjih ter cepljenju? To, da vsako leto prebolimo vsaj tri blažje prehlade. Običajno se prehlad začne v zgornjih dihalih, z nahodom in izcedkom iz nosu; sluznica je praviloma izsušena, nabrekla in otekla. Včasih se simptomom pridružijo kašelj, glavobol, zvišana telesna temperatura in slabo počutje. Izkušnje so, da ljudje običajen prehlad nemalokrat zamenjujemo z gripo in hodimo brez potrebe k zdravniku; z njim se posvetujemo le o bolniškem dopustu. Pomagamo si z zdravili, ki so na voljo v lekarni brez recepta in znižujejo vročino, blažijo bolečine po kosteh in mišicah, obenem si je dobro odmašiti nos in blažiti kašelj, blagodejne za vlaženje sluznice so inhalacije slanega kropa ali kamilic. K zdravniku moramo takoj, če je vročina nad 39 stopinj Celzija in traja več kot tri dni zapored, če imamo težave z dihanjem, občutimo dušenje in bolečine v prsnem košu, če se gnojno izkašljujemo, če je motena zavest.



Sezonska gripa

Virus gripe se širi hitro in z lahkoto, zato je bolezen zelo nalezljiva – ocene so, da vsako sezono zboli do deset odstotkov prebivalstva. Iz sporočila NIJZ bolezen pri mladih bolnikih brez kroničnih bolezni večinoma poteka kot nekajdnevno vročinsko stanje z znaki obolenja dihal, lahko suhim kašljem, in bolečinami v mišicah in sklepih. Nos običajno ni prizadet. Zdravljenje gripe, viroze in prehlada pomeni počitek, lajšanje simptomov z zdravili, uživanje dovolj tekočin in preprečevanje prenosa okužbe. Pri ogroženih skupinah ljudi – starejši od 65 let, vsi s kroničnimi boleznimi in posamezniki z okrnjenim imunskim odgovorom, majhni otroci, nosečnice, vsi, ki delajo z ljudmi – ima bolezen lahko težjo klinično sliko s pogostimi zapleti (kot so virusne in bakterijske pljučnice) in tudi z višjo smrtnostjo. 



Cepljenje

Za omenjene, tako NIJZ, je še posebej priporočljivo cepljenje proti sezonski gripi, saj zmanjšuje tveganje za hospitalizacije in tudi smrt zaradi bolezni same ali njenih zapletov. Kakšna bo letošnja sezona gripe, je še nemogoče napovedati, pravijo na NIJZ. »Cepiti se je treba vsako leto z enim odmerkom cepiva – pripravljeno je tako, da ščiti proti virusom, ki bodo predvidoma krožili v prihajajoči sezoni –, za otroke, mlajše od devet let, ki se prvič cepijo proti gripi, sta potrebna dva odmerka. Zaščita se vzpostavi približno dva tedna po cepljenju in traja več mesecev, postopoma upada in je po enem letu lahko že prenizka.«