Bolj ko ste naspani, večja je vaša spolna sla, se glasi sklep znanstvenikov z univerze na Floridi, velja pa tudi obrnjeno: bolj zadovoljivo ko je vaše spolno življenje, prijetneje boste utrujeni in zato bolje spali.

Podobno je odkrila tudi raziskava iz leta 2015, ki so jo opravili na medicinski fakulteti univerze v Michiganu: ženske, ki so uživale v kakovostnem spancu, so poročale o spopolnjujočem spolnem življenju. Točneje, vsaka ura spanca poveča spolno slo za 14 odstotkov. Podatki posredno pojasnjujejo tudi sodobno krizo v partnerski zvezi, ko zaradi preštevilnih karierni obveznosti in utrujenosti skrb zbujajoče upada libido. To je opazno predvsem pri ženskah, ki prevzemajo čedalje več odgovornosti na delovnem mestu, obenem pa družinskih in gospodinjskih obveznosti ni prav nič manj kakor včasih. Stres in utrujenost sta tako stalnici, ki jim občutno ovirata spolno slo.



Izčrpanost povečuje raven kortizola, ki ga poznamo kot hormon stresa. Deluje tako ne ženski kot tudi moški libido, pomanjkanje spanca pa povrhu zmanjšuje zalogo testosterona pri moških, ki jim pogosto ni do spolne aktivnosti, če niso spali najmanj osem ur. Kakor koli že, za spolnost se v ljubečem odnosu splača potruditi, dogovarjati, jo tudi načrtovati, poudarjajo raziskovalci, saj na telo deluje izjemno blagodejno. Ob spolnem vrhuncu se namreč sprošča hormon oksitocin ali hormon ljubezni in sreče, ki zelo rad zaziba v prijeten spanec, pri tem pa odpravlja slabe učinke sovražnika kortizola.



Pri ženskah se med spolnim odnosom sprošča še estrogen, ki učinkovito krajša čas, ki ga potrebujemo, da zaspimo, obenem pa podaljšuje ključno, REM fazo spanja. Pri moških ima podobno vlogo hormon prolaktin, ki se sprošča med ejakulacijo.