Dr. Daniel E. Lieberman, priznani ameriški antropolog in harvardski profesor, v svoji knjigi Zgodba človeškega telesa trdi, da je bila osteoporoza med starostniki do pred kratkim redka: »Žal se neskladja med zmožnostmi in zahtevami ne kažejo le pri okostju,« piše. »Zakaj so nekateri nenehno prehlajeni, drugi pa imajo dovolj krepke imunske sisteme, da se lahko ubranijo pred okužbami? Zakaj se nekateri ljudje slabše prilagajajo na skrajne temperature? Zakaj lahko nekateri tako hitro vdihavajo kisik, da zmagajo na kolesarski dirki Tour de France, drugi pa komaj prisopihajo do vrha stopnic? Zakaj so ta in druga neskladja tako razširjena kljub svojim pomembnim posledicam za preživetje in razmnoževanje?«
Premalo spodbud
Prepričan je, da je nezadostna zmožnost za prenašanje bremen, ki jih nalagamo našemu telesu – tako kot vsa neskladja –, pogosto posledica spremenjenih interakcij med geni in okolji, pri katerih so se okolja nedavno spremenila tako, da naša telesa nanje niso več ustrezno prilagojena. Med staranjem so geni, ki smo jih podedovali, v močni in nenehni interakciji z okoljem ter tako vplivajo na rast in razvoj naših teles. »Toda v nasprotju z boleznimi izobilja, ki so posledica prekomernih količin nekdaj redkih spodbud,« zapiše, »so te bolezni rezultat premajhnih količin nekdaj pogostih spodbud. Če v mladosti ne obremenite svojega okostja, se to ne bo nikoli okrepilo, in če med staranjem ne zaposlite možganov, tvegate hitrejšo izgubo kognitivnih sposobnosti, ki lahko vodijo do bolezni, kot je demenca. Če nam torej ne uspe preprečiti vzrokov teh bolezni, omogočamo pojav škodljive povratne zanke disevolucije, pri kateri enaka okolja predamo svojim otrokom, s tem pa dopuščamo, da bolezen ostaja pogosta ali se še bolj razmahne.«
Kolo pomaga
Bolezni zaradi nerabe so odgovorne za precej velik delež vseh funkcionalnih nezmožnosti in obolenj v razvitih državah. Ko se te bolezni pojavijo, jih je težko pozdraviti, vendar jih ob upoštevanju, za kakšno rast in delovanje je evolucija pripravila naša telesa, lahko precej preprečimo. Morda prav zato so znanstveniki z univerze v Birminghamu in londonskega King's Collegea poskušali razvozlati, kateri vidiki staranja so neizogibni, kateri pa posledica modernega življenjskega sloga in lahko nanje vplivamo. Pod drobnogled so vzeli 125 kolesarjev in kolesark, starih od 55 do 79 let, ki so se s tem športom aktivno ukvarjali vse odraslo življenje. Nihče od njih ni bil profesionalni športnik, a so bili moški sposobni prevoziti 100 kilometrov v manj kot 6,5 ure, ter ženske 60 kilometrov v manj kot 5,5 ure.
Kosti oblikujemo vse življenje
V srednjih letih začenjamo ljudje izgubljati mišično maso povprečno odstotek do dva letno. Obenem se nam tanjšajo kosti in poveča pojavnost osteoporoze. Ko so temeljito pregledali teh 125 posameznikov, ki so izkazovali veliko strast do kolesarjenja, pa so nasprotno ugotovili, da je bila izguba mišične mase pri njih bistveno počasnejša, kosti pa le minimalno tanjše v primerjavi z mladostjo.
Da je treba začeti vaditi zgodaj, in ne šele, ko nam teče vodo v grlo, je tako in tako jasno. Kosti oblikujemo vse življenje. Že malčki, stari 15 mesecev, ki že hodijo, imajo za 40 odstotkov močnejšo golenico kot njihovi vrstniki, ki se še niso postavili na noge. Kost je namreč prav posebno dovzetna takrat, ko rastemo.
Enkrat močne, dolgo močne
Ko dosežemo svojo dokončno velikost, se debelina naših kosti sicer še lahko poveča, a bistveno manj kot takrat, ko smo bili otroci; še posebno neznatna je rast okoli sklepov. Resda učinki vadbe ne trajajo večno, a nekdaj okrepljene kosti zadržijo svojo debelino še dolgo po tem, ko vadbo opustimo.
Gibanje v otroštvu pomeni močne kosti za vse življenje, kajti močnejše so, manj verjetno je, da si jih bomo zlomili, ko bomo starejši. To seveda ne pomeni, da zdaj, ko ste odrasli, nima smisla biti aktiven, če ste bili v otroštvu za gibanje prikrajšani. Zaželeno je, da odrasli, stari od 19 do 64 let, vsak teden vsaj dve uri in pol preživijo aktivni; kolesarijo, hitro hodijo. Izjemno pomembne so tudi vaje z lastno težo ali utežmi, saj povečujejo gostoto kosti in so preventiva pred osteoporozo.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: