Kdor ne skače, ni Sloven'c, hej, hej, hej! Če ste v minulih dnevih takole vzklikali in zraven tudi zares skakali, potem ste naredili nekaj za svoje srce. Bolezni srca in ožilja so eden glavnih vzrokov smrti odraslih v razvitem svetu, med dejavniki tveganja za obolevnost srca in ožilja pa je tudi pomanjkanje gibanja. Telesna aktivnost ne krepi le kosti in mišic, ampak tudi utrjuje naše srce in pljuča ter niža krvni tlak. Kdor se ne giblje, ga srčne bolezni ogrožajo vsaj dvakrat bolj. Srce je mišica in redna vadba jo krepi, zato deluje bolj učinkovito, zmogljivejše srce je stabilnejše, zato je manj možnosti nastanka motenj v njegovem delovanju. Pri aerobni vadbi, ki je bistvena za ohranjanje kondicije srca in ožilja (obenem pa še kuri kalorije), se zmanjša količina maščob v krvi, poviša raven koristnega holesterola in zmanjša nagnjenost k tvorbi krvnih strdkov v žilah.



Vsak dan

Telesne vzdržljivosti si ne moremo nabrati v zalogo, zato je gibanje nujno vsak dan. Pa s tem ne mislimo, da morate postati ultramaratonec, zadostuje že, če se v službo odpeljete s kolesom (če seveda ne delate v drugem mestu) ali odpravite peš. V nasprotnem na kolo sedite popoldne, tako se boste utrdili in krepili mišice ter obenem še vzdrževali zdravo telesno težo, ta je namreč nujna za zdravje, ne le srca. Priporočljivo je, da naberemo najmanj 150 minut gibanja na teden.



Par superg

Hoja je osnovno človekovo gibanje, ki ima veliko koristi za naše zdravje in jo najlaže umestimo v svoj življenjski slog. Zadostuje namreč že sprehod, naj bo živahen, pospešen – hoja naj bo toliko intenzivna, da se počutite prijetno in lahko vmes klepetate, ne da spustite dušo –, tako boste krepili srce, če se boste odpravili v park, po poljskih stezah ali gozdnih poteh, se boste obenem še sprostili. Ali ste vedeli, da hoja zmanjša tveganje za srčno-žilna obolenja pri starejših moških? Redna hoja do 20 minut na dan zmanjša tveganje za hipertenzijo za 12 odstotkov, 21 minut in več pa za 24 odstotkov. Za to ne potrebujete drage opreme, le dober par superg, še bolje pohodnih čevljev, s katerimi se boste lahko odpravili tudi na kak hrib. Omislite si še pohodne palice in jih uporabljajte pri vzponu po strmini, tako boste zaposlili še dodatne mišične skupine, ali pa tiste za nordijsko hojo. Hodite v lepem in tudi v dežju, kmalu boste lahko smučali, na smučeh tudi tekli, komur je všeč skakanje, naj navija za naše športnike, ali pa si omislite kolebnico, tudi ples je izvrsten, prav tako plavanje.



Sedem let dlje

Zaradi tai čija, starodavne kitajske sprostitvene tehnike, srce menda bije kar sedem let dlje, na motor, ki poganja naše telo, pa blagodejno vplivajo tudi drugi protistresne dejavnosti, kot sta meditacija in joga. In če popoldne letate od enega opravka do drugega, vozite otroke z enega treninga na drugega in ste zvečer le še za posteljo, vadite zjutraj, medtem ko kuhate kavo, naredite nekaj jogijskih vaj, nekaj počepov in zasukov in poženite kri po žilah. Načinov je torej veliko, izgovori so le metanje peska v (svoje) oči.

Če ste bolj sedeče sorte, začnite počasi, in da vam ne bo dolgčas, sprva menjajte dejavnosti, ena dan hodite, naslednjega kolesarite, potem plavajte ... Mimogrede: baje naj bi potrebovali tri tedne vsakodnevne vadbe, da nam preide v kri. Če začnete danes, od sredine oktobra brez nje ne boste več mogli. In ne pozabite h gibanju pritegniti tudi otrok, za zdravo srce moramo skrbeti vse življenje!