»Če je 'kuharska pismenost' dešifriranje in pomnjenje receptov, koliko majhnih in koliko velikih žlic česa potrebuješ pri pripravi jedi, potem sem zelo slabo pismena. Če pa je 'kuharska pismenost' kalibriranje občutka za občutek, od tega, kateri okusi gredo skupaj, do tega, kako si določeno kombinacijo jedi predstavljam postreženo na krožniku, ker je zame estetski vidik vsaj tako pomemben kot strogo gastronomski, potem se brez lažne skromnosti pohvalim, da sem zelo kuharsko pismena.« Tako o kuhinji s svojim podpisom Valentina Plaskan, voditeljica informativne oddaje Planet 18. 

Foto: Blaž Vatovec

Njena filozofija je preprosta. »Zame je kuhanje kot ples ali igranje na inštrument,« sogovornica potegne nepričakovane vzporednice. »Če le imam čas, se prepustim okusom, barvam in navdihu, in temu primeren je končni izdelek. Ker večinoma pripravljam vegansko, vegetarijansko, se lahko pohvalim tudi s tem, da je marsikateri mesojedec, ki je malce dvigoval obrvi nad tem, da bo jedel brezmesno hrano, na koncu ostal brez besed in mesa sploh ni pogrešal.« 


Zelenjava v vseh odtenkih in okusih

Valentina Plaskan od dobre kuhinje pričakuje, da nasiti – celostno, torej ne napolni le želodca, ampak nahrani telo. In to brez posebne ceremonialne spremljave. »Priprava zelo zdrave in okusne hrane je bolj stvar naših notranjih omejujočih prepričanj. Samo zato, ker je nekaj zdravo in je treba že pri iskanju sestavin biti bolj pozoren in vložiti vanj za odtenek več časa, da ne posežemo po najbolj izpostavljenih izdelkih, ki jih ponujajo v večjih trgovinah. Da se torej odpravimo na tržnico, v trgovino z bio, eko hrano. Ko pa so vsi izdelki doma, je priprava zares preprosta in vzame v povprečju od deset do petnajst minut. Med epidemijo, ko je bilo marsikaj zaprto, sem si denimo začela doma redno pripravljati solate, zelenjavo v vseh odtenkih in okusih, tofu, oreški, začimbe ...« 

Foto: osebni arhiv

Sipina rižota na črno

Vse, kar je lahko, zelenjavno in okusno začinjeno, je zanjo nedvomno tudi hrana za dušo. »Naravnost obožujem denimo kajenski poper, baziliko, kurkumo, cimet.« S temi okusi se veliko poigrava v svoji kuhinji. Kakav v hladnem mleku pa ji pričara prijetna občutja in jo ponese med spomine. »To je bila navada, ki sem si jo je ustvarila ob zares požrešnem hlastanju za novimi knjigami. Kot otrok sem res veliko brala in nekaj najlepšega mi je bilo posebno ob deževnih nedeljah vse dopoldne presedeti v udobnem naslanjaču in potovati po domišljijskih svetovih.« In če bi morala izbrati samo eno jed, ki bi jo zmeraj znova jedla? »Edina takšna res specifična hrana, ki mi pride na misel in mi tekne posebej poleti, je sipina rižota na črno,« pove Valentina Plaskan. »To je nekaj, kar me premami, še ko sem sita. Rada imam tudi polnozrnate testenine z zelenjavo, rikoto in pelati.« 

Recept za zdravo alternativo čipsu 

Foto: Joanna 12/Shutterstock

»Prigrizek me je povsem navdušil in je lahko 'zdrava alternativa' čipsom in oreškom ob večerih. Cvetačo skupaj z listi najprej pokuhamo v loncu vrele vode. Ko ocenimo, da je dovolj mehka, vodo odcedimo in cvetačo preložimo na pekač. Premažemo jo z olivnim oljem, soljo, začimbami, sama uporabim kajenski poper, napolnimo s kosi parmezana in vse skupaj pečemo v pečici tako dolgo, da se cvetača začne zlato barvati, torej da je videti hrustljava. Takrat jo lahko vzamemo iz pečice, položimo na večji krožnik, ko se malo ohladi, pa se je lotimo kar z žlico – podobno kot kivija.«