Princ Harry in Meghan pretekle mesece, odkar sta zapustila Združeno kraljestvo, nista želela opozarjati nase in sta se raje posvečala umirjenemu družinskemu življenju. A pred vrati so ameriške volitve in zakonca Sussex sta se odločila spregovoriti o njih. V prvem skupnem televizijskem intervjuju po njuni selitvi v ZDA, sta ameriško javnost nagovorila, naj gre volit. »Vsake štiri leta nam pravijo isto, da so to najpomembnejše volitve našega življenja,« je dejala Meghan in nadaljevala: »A te tokrat dejansko so. Ko volimo, se naše vrednote spremenijo v dejanja in so naši glasovi slišani. Vaš glas je opozorilo, da ste pomembni, in da si zaslužite biti slišani.« 

Nato se je oglasil še Harry, ki je gledalcem razkril, kako ga je kraljevi položaj vse njegovo odraslo življenje oviral pri tem, da bi bil slišan. »To leto ne bom mogel voliti pri vas v ZDA,« je dejal in dodal: »A mnogi med vami ne veste, da tudi v Združenem kraljestvu nisem smel voliti vse svoje življenje. Ko se bližamo novembru, je pomembno, da zavržemo sovražni govor, dezinformacije in negativizem na spletu.« 

Harry je v intervjuju seveda namigoval na kraljevi protokol, ki veleva, da se člani britanske kraljeve družine ne smejo mešati v politiko in morajo v vseh svojih odločitvah ostati politično nevtralni, november pa bo odločilni mesec za Američane, saj bodo 3. v mesecu po ZDA potekale volitve. Po tragični smrti Georga Floyda je jasno, da Meghan in Harry svoje podpore ne bosta izrekla Donaldu Trumpu. Medtem ko kraljičin vnuk tudi letos, kljub ločitvi od kraljeve družine in njihovih pravil, žal ne bo mogel voliti, pa bo zagotovo svoj glas oddala Meghan, ki je ameriška državljanka. 

Foto: REUTERS/Andrew Milligan

Ker se je Meghan primožila v kraljevo družino in nekaj časa tudi živela v njej, bo z letošnjo udeležbo na volitvah pravzaprav pretrgala dolgoletno tradicijo in postala prva članica britanske kraljeve družine, ki je kdaj volila. Kaj bo na to porekla 94-letna kraljica Elizabeta II., ki se v svoji 68-letni vladavini v politiko skoraj ni mešala, razen, ko je leta 2003 zaradi nizke udeležbe na volitvah izrazila zaskrbljenost, da bo ljudi treba spodbuditi sodelovanju na volitvah? Zaenkrat so iz Buckinghamske palače podali le izjavo, da se distancirajo od Harryjevih izjav. »Brez komentarja. Vojvoda ni aktiven član kraljeve družine in njegove izjave so vse osebne narave,« so suhoparno dejali, medtem pa je neimenovani vir v palači za britanski časnik Times razkril, da je Harry s svojo gesto »prestopil mejo«. 


Joe Little, urednik britanske revije o kraljevih Majesty, je o prinčevem TV nastopu dejal: »Lahko razumemo, da se bo Meghan vključila v politiko, saj je ameriška državljanka, čeprav je zdaj tudi članica britanske kraljeve družine. A ljudem bo težje razumeti, zakaj o politiki, naj bo britanska ali ameriška, razpravlja princ Harry, ki ima navsezadnje kraljevo kri. Naj bo na tisoče milj stran, a on je še vedno član kraljeve družine, kraljičin vnuk, in to je preprosto nekaj, česar ne bi počel, če bi bil še vedno v Združenem kraljestvu.« 

Meghan se je politično opredelila že poleti, ko je s slovito feministično aktivistko Glorio Steinem pozivala Američane, naj se udeležijo volitev, Gloria je za ameriško oddajo Access Hollywood priznala, da je bilo nagovarjanje neznancev pravzaprav ideja Harryjeve soproge. Pred poroko s princem je Meghan leta 2016 javno izrazila tudi svoje mnenje o trenutnem ameriškem predsedniku Donaldu Trumpu, za katerega je dejala, da je »mizogin« in »razdiralski«. Ko je Trump izvedel za njene besede, jo je, kot je v njegovi navadi do nasprotnikov, označil za »odvratno« osebo. 

Foto: REUTERS/Toby Melville

Harry in Meghan sta televizijski intervju posnela za ameriško revijo TIME ob razkritju letošnjih 100 najvplivnejših oseb na tem planetu. Pred dvema letoma sta se tudi sama zaradi svojega aktivizma znašla na lestvici TIME 100. Pogovor so posneli na vrtu njunega novega doma v Santa Barbari, v ozadju pa je videti njunega psa, črnega labradorca, ki sliši na ime Pula.