Ta cikel se ponovi vsak dan, jetra pa so edini organ, ki pozna takšne dnevne spremembe. Številne študije so doslej s pomočjo ultrazvoka nakazovale na možnost, da se enake oscilacije velikosti jeter pojavljajo tudi pri ljudeh, a šele zdaj so zmogli razvozlati mehanizme, ki potekajo na celični ravni in so povezani z dnevnim cirkadianim ritmom.
Če bodo izsledki potrdili, da se razširjanje in krčenje jeter pojavljata tudi pri človeku, se bomo morali vprašati, kako naše razmeroma slabe spalne navade vplivajo na zdravje tega presenetljivega organa.
Cirkadiani ritem
Opazovanje miši je pokazalo, da niso samo jetrne celice tiste, ki se v budnem stanju širijo; celo proteinska zasnova v njih se poveča. Število ribosomov (zapletenih molekularnih struktur, ki jih najdemo v vseh živih celicah in ki katalizirajo in uravnavajo tvorbo proteinov, op. p.) v vsaki celici miši je bilo prav tako podvrženo nihanju glede na mišji cirkadiani ritem.
Pri ljudeh notranja biološka ura uravnava ritem spanja, hranjenje, izločanje hormonov, krvni tlak in telesno temperaturo. Celo letošnjo Nobelovo nagrado za medicino so prejeli ameriški znanstveniki za to odkritje, ki pojasnjuje, kako rastline, živali in ljudje prilagodijo svoj biološki ritem, da je usklajen z dnevno-nočnim ritmom Zemlje.
Je to sploh mogoče?
A ravno vedno bolj ponesrečeno usklajevanje človeškega biološkega ritma in dnevov ter noči je lahko vir številnih, tudi zdravstvenih težav. Prepoznati natančno delovanje jeter pri človeku je ena od pomembnih nalog sodobne medicine. Organ je namreč usodno pomemben pri tem, kako učinkovito se iz telesa izločijo toksini, ki jih dnevno kopičimo, naj bo s prehrano, ki vsebuje veliko sladkorja, nezdravih maščob, alkoholnih pijač, in načinom življenja, ki nam ne dela uslug.
Zapovejte si počitek
Ljudje v zahtevnih delavnikih, ki jih je prinesla sodobnost, pogosto pozabljamo na naravni ritem vzhajanja in zahajanja sonca. Dodobra se najemo šele, ko se pozno v dnevu znajdemo doma, osemurni spanec pa so za marsikaterega človeka le še pobožne želje. Moderni način življenja zato med drugim resno ogroža zdravo delovanje našega vitalnega organa. Sicer bo treba še malce počakati na dokaze, ali smo tudi v prožnosti jeter podobni glodavcem, vendar je prav vznemirljiva že misel na to, da bi bilo kaj takega dejansko mogoče.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: