Kogar rado zebe, naj se ne brani sladkih kostanjev, ki jih prepoznamo po čopku na vrhnjem ožjem delu. Ti hranljivi priljubljeni simboli jeseni namreč dokazano poskrbijo za zdravo kri in boljšo prekrvitev. V plodu najdemo dragocene vitamine iz skupine B, ki delujejo proti negativnemu stresu, ter pomembne minerale, kot sta kalcij in magnezij, brez katerih ni zdravih kosti in zob. Kostanj prav tako krepi ledvice in želodec, pa vendar je zaradi velike vsebnosti ogljikovih hidratov pri uživanju priporočljivo biti zmeren.



Vendelinina krema s češnjami

Poleg klasičnega pečenega in kuhanega kostanja predlagamo dva zdrava in slastna posladka, ki ju ni težko narediti. Prvega, tradicionalnega, najdemo v Kuharici sestre Vendeline, tj. kostanjevo kremo z vloženimi češnjami. Sladico pripravimo tako, da poparjene in olupljene kostanje skuhamo v vaniljevem mleku. Še vroče pretlačimo in zmeljemo, naložimo v čaše, okrasimo s stepeno sladko smetano z malo maraskina in vloženimi češnjami.



Rožičeve palačinke

Druga jed je sodobnejša iz priročnika Življenje brez glutena avtorice Suzane Kranjec, in sicer kostanjeve palačinke z rožiči. Za eno osebo potrebujemo štiri žlice kostanjeve moke (to lahko naredimo tudi sami, tako da pečene plodove narežemo, posušimo v pečici in nato zmeljemo), eno žlico rožičeve moke, sol, vodo in kokosovo olje. Mešanici obeh mok dodamo toliko vode, da dobimo gladko zmes. Pustimo počivati pol ure, da naraste. Palačinke, ki so videti kot čokoladne, spečemo na malo kokosovega olja. Za nadev se prileže sveže pripravljena slivova marmelada ali jabolčna čežana, potresena s cimetom.



Popolna nega z divjimi kostanji

Poln želodec seveda ni dovolj, če se želimo celostno razvajati in poskrbeti za dobro počutje. Sami sebi in še komu pripravimo sproščajočo kopel s peno ter imenitno negovalno kremo za roke. Katharina Bodenstein v knjigi Naravna kozmetika iz mojega vrta ponuja preprosta recepta z divjim kostanjem. Pol vedra plodov namakamo čez noč, nato grobo narezane prevremo ter precejeno tekočino uporabimo kot kopel. Nastane pena, ki čisti in spodbuja krvni obtok. Nekoč so t. i. kostanjev čaj uporabljali za umivanje las in kože. 



Drugi recept je za hranljivo kremo oziroma masko, ki je kot ustvarjena za zdravljenje rdečih razpokanih rok. Pest divjega kostanja skuhamo, olupimo, zmečkamo plodove, jih zmešamo z rumenjakom ter toliko mandljevega olja, da nastane gladka kaša. Mešanico pustimo namazano na rokah nekaj ur in čeznje nadenemo bombažne rokavice. Koža postane žametno mehka. 


Ideja za igro in dekoracijo 
V družbi najmlajših ustvarimo iz divjih kostanjev, zobotrebcev, črnega vodoodpornega flomastra, jesenskih listov in drugih dodatkov po lastni izbiri najrazličnejše figure in živali. Nastala bo edinstvena jesenska dekoracija.