»Vse pozivamo, naj se organizirano združijo v boju proti kapitalu,« je sinoči dejala predsednica (Zveze svobodnih sindikatov Slovenije) ZSSS Lidija Jerkič, ob podatku, da pri nas še vedno več kot 50.000 delavcev s svojim delom ne zasluži dovolj in živijo v revščini. Ker je gospodarska kriza mimo se bodo v luči bližajočih se parlamentarnih volitev še toliko bolj borili zanje in za vse prekarne delavce. »Zahtevamo spremembe za mlade, ki vstopajo na trg dela, generacijo, ki je v rednem delovnem razmerju, a mora prejeti ustreznejše plačilo, in tudi starejše, ki so že upokojeni, a prejemajo neustrezne pokojnine,« še poudarja Jerkičeva. 



Tradicionalni shodi in protesti na mednarodni praznik dela pa potekajo tudi drugod po svetu. V Evropi se ljudje zbirajo na ulicah Berlina, Pariza in Aten ter opominjajo na pravice delavcev. V Franciji le leto po izvolitvi predsednika Emmanuela Macrona sindikalisti protestirajo proti njegovim številnim reformam, ki so med drugim razburile javne uslužbence in študente. V Grčiji v znak protesta proti varčevalnim ukrepom sindikati stavkajo v pomorstvu in železniškem prometu, kar pomeni, da bodo v pristaniščih v Egejskem morju ostali privezani vsi trajekti. V nemški prestolnici pa se bodo v različnih četrtih zvrstile številne demonstracije, ki obsegajo tako proteste kot ulične zabave. 


Protestniki v Grčiji Foto: AP


A zanimanje za praznovanje 1. maja v Sloveniji upada, ugotavlja Konfederacija slovenskih sindikatov (KSS), to pa zato, ker delavke in delavci nimajo več razlogov, da bi se veselili praznika dela. »Ena glavnih izborjenih pravic v splošni stavki in demonstracijah-izgredih, z začetkom 1. maja davnega leta 1886 v Chicagu, katerih ob obletnici praznujemo praznik dela, je bil 8-urni delovnik. V Sloveniji pa večina delavk in delavcev ne pozna več 8-urnega delovnika, kljub temu, da je ta uzakonjen,« opozarjajo. 



Ali tovrstna dejstva slišijo tudi vladajoči, bodo lahko obiskovalci danes presodili sami na obisku pri predsedniku republike Borutu Pahorju, ki bo po srečanju na Šmohorju ob 14.30 odprl vrata predsedniške palače, kjer bo potekalo strokovno vodstvo sledil pa še kratek kulturni program. Predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar pa bo danes obiskal prireditev na Javornici nad Šentjernejem in tam nagovoril zbrane.