Tina Deu, novinarka: 
»Najraje jem hrano, ki jo pripravimo doma, tudi zato, ker to pomeni, da bomo z družino skupaj sedli za mizo in pojedli, kar pripravi kdo od nas. In zraven premleli, kar se nam dogaja. Še posebno radi si privoščimo palačinke, ki so tudi naš družinski posel. Žal pa za kuhanje doma ni vedno časa, sploh kosilo velikokrat jem v kateri od ljubljanskih restavracij. Rada zavijem na Trubarjevo, ki premore vedno pestrejšo kulinarično ponudbo. V zadnjem času me je navdušil na novo odprti Raw Pasta bar, kjer strežejo izključno sveže testenine (pasta fresca), ki jih pripravlja vrhunski kuhar iz Milana. Kar se tiče zdrave prehrane, pa prisegam na zmernost – mislim, da lahko jemo prav vse, le pretiravati ne smemo z ničimer.«


Klemen Bučan, igralec in tv ter radijski voditelj: 
»Najbolj zdravo se prehranjujem, kadar kuha moja! Edino takrat je moje kosilo v več barvah, tudi v zeleni, nekaj zelenjave, priloga in malo mesa, za ogrevanje pa kakšna bučna juha. Ko sem v službi ali na stand up nastopih, pa se dostikrat zgodi, da so na meniju pice ali kaj podobnega, torej hitra hrana. No, saj je tudi pica v barvah, ampak ponavadi ne prevladuje, recimo, zelena. To malo manj zdravo in enolično prehrano zato kompenziram z nekoliko več športa in gibanja, prav tako pijem veliko vode. Pazim, da zaužijem čim manj kruha, kravjega mleka, če se le da, se izognem tudi sladkorju, ampak tukaj sem še vedno prešibek, priznam, se bo treba pri sladkarijah še dosti truditi za odgovor 'ne'.«


Maja Štamol Droljc, modna oblikovalka: 
»Zdravo prehranjevanje in gibanje sta v zadnjem času zelo v ospredju. Vsi si želimo zdravo in dolgo živeti in ob tem biti dobro videti. Če premislim, se prehranjujem točno tako, kot so mi ob odraščanju na kmetiji privzgojili starši. Mešana hrana in nobenih hudih skrajnosti. Jem sezonsko in lokalno pridelano hrano, zelo rada tisto, ki jo pridelamo na domačem vrtu. Česar nimamo ali nam zmanjka, pa kupimo pri prijazni gospe na kmečki tržnici v Žalcu. Po vsakodnevni jutranji hoji s kužkom si pripravim zajtrk: kefir, domače jabolko, kosmiči in velika žlica medu. Kosilo kuhamo vsak dan, saj je domača kuhinjska miza tudi obvezen prostor za pogovor o doživetjih dneva otrok in naju. Kosila so raznolika in pogosto brezmesna, saj je mož vegetarijanec, Žani mesa ne mara, midve z Dilsi pa si ga tu in tam radi privoščiva. Moja slaba stran so sladkarije, ki jih obožujem in se jim ne znam odreči, in ko sem o tem povprašala svojo osebno zdravnico, mi je odgovorila: Maja, tvoji izvidi so ok ... Jej tako, kot si doslej, in naj ti ne zmanjka zdrave kmečke logike!«


Nejc Simšič, družabni kronist: 
»Uf, prav o tej temi sem zadnje čase razmišljal najprej potiho in nato še na glas. V zadnjem letu, priznam, sem kar malo pozabil na zdravo oziroma redno prehrano, saj je bilo veliko obrokov na poti ali v poznih večernih urah, zunaj ali doma. Sam ne kuham, zato sem največkrat jedel zunaj ali v hotelu mama. (smeh) Zdaj pa sem se spet vzel v roke in s pomočjo Tine Anžel iz Space gym studia Ljubljana naredil načrt tako za vadbo kot prehrano, da se vrnem na stara pota zdravega življenja, saj zdrava prehrana vsekakor izboljša počutje in je koristna za telo.«


Dada Jerovšek, podjetnica: 
»Si, kar ješ, in ješ, kar si ... Ta misel je že dolgo moje nezavedno vodilo, ki je obenem rdeča nit našega Kavala. Odkar pomnim, smo pri nas doma, morda tudi zaradi moje mami, ki je bila zdravnica, in očeta, ki je bil športnik, vedno razmišljali zdravo. Da se jed za družino vedno pripravi sveža. Pomembno nam je bilo, da je domače in kje je zraslo. Dandanes, ko smo v pogonu vse dneve, ko moramo biti fit, šele vidimo, kako pomembna je hrana, ki jo vnašamo v telo. Tudi če se odločiš biti vegan, je to vrlina, odnos do vseh in vsega, vrednote, ki jih gojiš v srcu, v odnosu, da si čist, da čuvaš naš edini planet, ki nam daje dom. Da se v sebi iskreno odločiš ne onesnaževati, misliti dolgoročno na naravo in vse, kar prebiva v njej, živeti vzajemno, spoštovati sebe, hkrati pa sprejemati drugačnost in drugače misleče. In če se ta odnos začne samo pri hrani, ki jo spoštuješ, je že ogromno. Najbolj pa sem ponosna na dejstvo, da smo to misel vdihnili v vse naše restavracije. Ne le v naši najboljši restavraciji Strelec, ki jo vodi chef Igor Jagodic iskreno do konca in čez, z vso odgovornostjo do gostov, za katere pripravljajo samo sveža lokalna živila, tudi v restavraciji Evergreen, kjer strastno ustvarja naš mladi chef Mojmir Šiftar, in seveda so tu tudi Dragan, Tomaž, Marko, Andrej, Bojan, Grega, Jan, ki jih vodita spoštovanje in odnos do živil in vseh tistih, ki v kulinaričnih stvaritvah uživajo. Saj je samo najboljše dovolj dobro za naše goste.«  


Marjeta Kirn Kljajič, kreativna direktorica agencije Nicha: 
»Že vrsto let hodim na pilates v Tanergijo, vsaj dvakrat tedensko grem, če mi uspe. Tam nas vaditeljica Jana z nasmehom motivira, da se po dolgih delovnikih popolnoma sprostimo in raztegnemo vse mišice ter se pravilno nadihamo. Ker v službi veliko presedim pred računalnikom, hrbtu in vratu  privoščim tudi eno do dve fizioterapevtski masaži na mesec. V tem obdobju si pripravljam prav poseben smuti, ki prežene vse bacile. Zmelješ sadje, recimo banano s pomarančo ali kaj drugega, z malo kokosovega ali mandljevega mleka (lahko rižev napitek ali kokosovo vodo, kar komu bolj ustreza), dodaš ščepec bio kajenskega popra, žličko bio kurkume, bio cimeta in svež ingver; dodam za veliko žlico bio konopljinega olja, ki ga kupim na ekološkem posestvu Trnulja na Barju. Rahlo začinjen smuti, ki resnično deluje, takoj ko začutim pomanjkanje energije in simptome prehlada ali gripe. Poskusite!«