In prav kot samostojna jed ima lahko osrednjo vlogo pri čiščenju organizma, pri dieti ali pa kot pospeševalka presnove. Med drugim velja tudi za močan antioksidant in pomaga v borbi proti različnim boleznim. 



Lactuca sativa je zagotovo med najpogostejšimi stanovalkami spomladanskih in poletnih vrtov, njena uporaba pa sega dolgo nazaj v zgodovino, solato so opisovali tudi stari Egipčani in Rimljani. Nekateri ji pripisujejo celo status afrodiziaka in prinašalca dobrega počutja, saj naj bi spodbujala proizvodnjo hormonov sreče. Zelena solata naj bi se pri nas naselila po zaslugi Kolumbovih potovanj. Dandanes je razširjena po vsem svetu in uspeva v najrazličnejših okoljih in najrazličnejših razmerah. Za rast načeloma ni zahtevna, toda tista, ki uspeva v suhih tleh, je običajno slabše kakovosti in manjša. Največ solate pridelajo na Kitajskem, v ZDA in Španiji. 



Kot rečeno, velja za pravo zakladnico zdravja, zato ne preseneča, da je sestavni del skorajda vsakega kosila ali večerje, velikokrat nastopa kot samostojni obrok, pogosto v kombinaciji z drugimi vrstami zelenjave, sirom, koščki mesa itn. – sploh pri tistih, ki si želijo spomladi očistiti organizem ali pa odpraviti kakšen odvečen kilogram. Zelena solata namreč pomaga pri ohranjanju zdrave telesne mase, saj ima nizko energijsko vrednost, vsebuje malo kalorij in veliko vode. Je bogat vir vitamina A, ki je pomemben za vid; vsebuje ključen antioksidant vitamin C, bogata pa je tudi s folno kislino, ki je ključna zlasti med nosečnostjo, vitamini B6, B1, B2 in B5, fosforjem, kalijem, kalcijem, magnezijem in manganom ter beljakovinami. Ker je bogata z vlakninami, je dobra prijateljica zdrave prebave.