1. Refleksoterapija

Naravne zdravilne moči telesa spodbudimo z refleksoterapijo, torej s pritiskom na točno določene točke stopal. Z jetri je povezan osrednji predel levega stopala, na desni nogi pa je treba masirati srednji del stopala pod palcem. Kjer začutimo bolečino, poleg pritiskanja s prsti še zakrožimo. Pozor, opisane refleksoterapije ne izvajamo takoj po zaužitju obilnega obroka, alkohola ali v nosečnosti, saj lahko sproži prezgodnje popadke!



2. Zelišča

Starodavna zeliščarska modrost ima mnogokrat prednost pred farmacevtskimi zdravili, treba jo je le poznati oziroma pravilno uporabljati. Izbrana zelišča in začimbe pomagajo pri prebavi, preprečujejo okužbe in vodijo k temeljitemu razstrupljanju. Pater Simon Ašič je, kar zadeva jetra, stavil na čajne mešanice iz kamilic, koprive, ognjiča, preslice, trpotca, žajblja, pelina in rmana, pri pripravi jedi pa ne bi smeli pozabiti na začimbe, kot so rožmarin, peteršilj in brinove jagode.



3. Kava

Pa čeprav so nekatere raziskave v 70. in 80. letih preteklega stoletja povezovale uživanje kofeina z rakom na presnovnih organih, so natančnejše in poglobljene študije to ovrgle. Britanska raziskava iz leta 2016 je celo pokazala, da lahko kava prepreči raka jeter. Temu podatku so prikimali pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Seveda je treba biti pri uživanju priljubljene opojne pijače zmeren, da ne zaužijemo več kot dveh skodelic na dan.



4. Med

Pater Ašič je v skrbi za zdrava jetra prav tako poudarjal redno, ne premastno prehrano s količinsko manjšimi obroki. Med živili so bili po njegovem prepričanju posebno dobrodošli zelje, špinača, endivija, redkev, rdeča pesa, jabolka, limone, grenivke in med. Ta tudi po besedah Vlada Pušnika, avtorja knjige Apiterapija iz založbe Kmečki glas, pomaga pri presnavljanju v jetrih, saj učinkovine v medu zmanjšujejo vsebnost maščob in pospešujejo izločanje žolča.