Če kože na podplatih ne negujemo redno, nas pred poletjem čaka nekaj več dela. Če ste torej med tistimi, ki si v mrzlih mesecih zatiskate oči in poglavitno delo prelagate na toplejša obdobja, zavihajte rokave!

Kožo, kot že dobro vemo, hranimo predvsem od znotraj, zato se pri visokih temperaturah še dodatno zalagajmo s tekočino in uživajmo čim več svežega sadja ter zelenjave. Podplati, predvsem pete, so še posebno obremenjeni, koža tam namreč ni dovolj prožna, da bi brez posledic prenesla vse pritiske, zato potrebuje redno in temeljito nego: stopala naj bodo vedno čista, vsak dan jih navlažimo z naravnim mlekom za telo in jih po potrebi obdelamo z nežnim pilingom. 



Za ohranjanje mehkobe kožo razvajamo z olji, kot sta mandljevo in jojobino: po kopeli, pred spanjem, noge izdatno namažemo in jih potem oblečemo v bombažne nogavičke, koža se bo čez noč tako odlično navlažila! Tudi papaja je odlično sredstvo za boj proti suhi koži na petah in poroženelim predelom, saj je bogata s papainom, encimom, ki odstrani odvečno odmrlo kožo. Zrel sadež preprosto zmečkamo in z maso obložimo stopala, po kakšnih tridesetih minutah pa speremo. Podobno učinkuje bananin pire z nekaj kapljicami oljčnega olja, ki ga nanesemo na stopala in pustimo delovati deset minut, uspešna pa je tudi kombinacija medu in mleka, ki jo zamešamo v kopel in si tako mehčamo kožo najmanj petnajst minut, med nežno masažo pa si odstranjujemo trdo kožo.



Ne pozabimo na nohte, ki jih po domači pedikuri vedno pristrižemo: pomembno je, da zarežemo naravnost in tako preprečimo vraščanje, rahlo zaokrožimo le pri kotičkih. Za privlačen videz nego sklenemo z lakom za nohte, ki naj bo poleti v živahnejših in drznejših odtenkih. Pedikura je torej enostavna in kratkotrajna, če jo izvajamo redno in če nam je stopala ne zagodejo z dodatno preglavico – bradavicami. Te majhne kožne rašče se hitro prenašajo z enega predela na drugega, povzroča pa jih humani papiloma virus. Bradavice so trdne in hrapave, okrogle ali nepravilne oblike, lahko so sivkaste, rjave ali rumene barve. Običajno so manjše od centimetra, nastanejo pa zaradi pritiska, ki nastane med hojo, zato so sploščene in obdane z odebeljeno kožo, lahko so tudi zelo boleče. Poznamo več postopkov odstranjevanja te nadloge, najstrašljivejša je nedvomno kirurška, s skalpelom, učinkovita sta še zamrzovanje in lasersko zdravljenje, obstajajo pa tudi lekarniški pripravki, s katerimi si lahko pomagamo sami; vsebujejo klorocetno kislino, ki ima razžirajoči učinek, pred uporabo pa je treba zdravo tkivo zaščititi z vazelinom ali drugim mastnim mazilom.



Tudi v domači kuhinj lahko najdemo nekaj rešitev, a učinkovitost takšnih pripravkov ni vedno zagotovljena, zato si velja kljub vsemu pripraviti rezervni načrt. Nekateri pri prisegajo na surov krompir, s katerim bradavice namažejo nekajkrat na dan, po nekaj dneh naj bi izginile. Drugi prisegajo, da pomaga bananin olupek, ki ga z notranjo stranjo položijo na bradavico in prevežejo z obvezo. Sok nezrele fige je verjetno najbolj znana receptura, z njim premažejo večkrat na dan, nekateri pa zatrjujejo, da jim pri odstranjevanju pomaga sivkino olje. Mnogi priporočajo še ricinusovo olje, nekateri mešanico grenke soli in jabolčnega kisa.