Junij in z njim – češnje. Nekoč smo jih kot otroci rabutali, zdaj pa je najbolje, da zobamo sveže biočešnje, čeprav so malce dražje. Samo tako bomo lahko uživali v vseh njihovih hranilnih vrednostih. Imajo malo kalorij in maščob, obilo vlaknin in nizek glikemični indeks. So tudi odličen vir betakarotena, vitamina C in vitamina E, kalija, magnezija, železa in folne kisline. Čeprav imamo raje sladke vrste, imajo kisle več antioksidantov. Pohitimo, sezona je precej kratka.



Zdrav obrok

Kot omenjeno v uvodu, pomagajo pri preprečevanju bolezni srca, lajšanju bolečin. Varno in zdravo pomagajo telesu proizvajati melatonin ter okrepiti fiziološke in duševne funkcije. Sveže češnje so dobre za odpravo telesne in duševne izčrpanosti, medtem ko predvsem kisle pripomorejo k boljšemu razpoloženju. Svetle so po okusu slajše, temne pa bolj kisle. Najbolje je, da jih uživamo kot samostojen obrok. Najboljše so debele s svetlečo se, nepoškodovano kožo.

Čiščenje telesa

V času zorenja jih en teden uživajmo redno vsaj pol kilograma na dan. Odvečni kilogrami bodo kopneli, saj češnje onemogočajo maščobam v črevesju prodor skozi črevesno sluznico v kri. Spodbujajo delovanje ledvic, jeter in celotnega črevesja, uravnavajo prebavo in močno pospešujejo izločanje odpadnih snovi iz telesa. Pozitivni učinki bodo vidni tudi pri težavah s kožo, poleg nje pa se bo očistila in izboljšala kri. Delujejo razstrupljevalno, krepijo imunski sistem in pomagajo celo proti nespečnosti.



Češnjev zavitek

Ko se (pre)najemo svežih, pa si lahko skuhamo slasten kompot ali pripravimo zavitek. Enega izmed preprostih receptov smo našli v knjigi 101 zelenjavni jedilnik (Prva slovenska vegetarijanska kuharica), avtorice Miriam Drev.

Potrebujemo

25 dag moke

kocko masla

1,5 žličke kisa

ščepec soli

vodo

80 dag češenj

1,5 dcl sladke smetane

3 dag orehov

15 dag sladkorja

žličko cimeta

Testo

V moko postopoma vlijemo skodelico mlačne vode. Dodamo sol in kis ter gnetemo, dokler se testo ne neha prijemati prstov. Pustimo, da 15 minut stoji. Damo na polovico in razvaljamo v dveh delih. Premažemo s stopljenim maslom in dodamo nadev.

Nadev

Češnje razkoščičimo, orehe nasekljamo ali zmeljemo. Sadje razporedimo po testu, posujemo s sladkorjem, cimetom in orehi ter prelijemo s sladko smetano. Zavijemo v štruco, damo v pomaščen pekač, pokapljamo z maslom in 30 minut pečemo v vroči pečici na 200 stopinj. Nato zavitek prelijemo s sladko smetano in malo sladkorja ter pečemo še 10 minut.