Kdor ima možnost, naj si svežih, svetlo in temno rdečih ali rumenih češenj v teh dneh z drevesa natrga sam. Takšne najbolj teknejo, zlasti kadar se hkrati zavedaš, koliko dobrega s tem narediš za svoje zdravje. Kar zadeva količino zaužitega, naj bodo malce bolj previdni le tisti z občutljivejšim želodcem in črevesjem. Sočasno pitje vode ni priporočljivo, saj lahko povzročimo krče in prebavne motnje.
Proti parodontozi in artritisu
V času navajanja na toplejše sončne žarke nam češnje pomagajo loviti proste radikale ter tako preprečujejo opekline in nevarne poškodbe oziroma nastanek sumljivih tvorb. Prav tako se z njimi učinkovito odkrižamo aken oziroma nečistoč ter kožo celostno obnovimo, pomladimo. Pravzaprav logično, če vemo, da že nekaj dni rednega uživanja tega osvežujočega sadja temeljito prečisti kri in okrepi vezivno tkivo. Morda so tudi zato kot ustvarjene za bolnike z artritisom. Resda je v njih veliko, kar od 10 do 15 odstotkov sladkorja, vendar nam zaradi vsebnosti vitaminov C, A in folne kisline pomagajo tako v bitki z odvečnimi kilogrami kot pri parodontozi, saj delujejo izrazito protivnetno.
Zamrznjene, a božanske
Kratko sezono zorenja češenj lahko raztegnemo na vse leto, tako da jih vkuhamo v marmelade in kompote ali preprosto zamrznemo. Izkušene gospodinje vedo, da se odlično obnesejo manjši zamrznjeni paketki s plodovi. Kadar si denimo zaželimo češnjevega kompota, jih vržemo v vodo, dodamo le sladkor po okusu, prevremo in okus bo še vedno božanski. Preizkušeno!
Sok za lahko noč Načeloma velja, da uživanje sadja pred spanjem ni priporočljivo, a češnje so očitno izjema. Sodijo med redka živila, ki vsebujejo melatonin. Za dober spanec je priporočljivo zaužiti dve ali tri žlice svežega ali ustekleničenega češnjevega soka. |
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: