Ko nastopi kriza in nas v želodcu zvija, se poviša utrip in od čustev v glavi bobni, je dovolj že nekaj sekundni pogled na seznam negativnih besed, da počutje le še poslabša. Dlje časa boste pri njih vztrajali, slabše se boste počutili, že hiter pogled na negativne pojme namreč poveča občutke nevroze ali žalosti.
Dr. Andrew Newberg, nevroznanstvenik in Mark Robert Wladman, strokovnjak za komunikacijo, sta uspešno dokazala povezavo med slabim počutjem in zrenjem v negativne pojme, dlje ko vztrajamo pri njih, bolj bodo poškodovane ključne mentalne strukture, občutki in čustva: »Ena sama beseda lahko vpliva na sproščanje kemičnih spojin, ki so odgovorne za fizični in čustveni stres.« Naslednji korak bo moten spanec, pomanjkanje apetita in izguba sposobnosti za izkustvo dolgoročne sreče in zadovoljstva.
Kadar se osredotočamo na temo in težke občutke, preprečimo delovanje kemičnih spojin v možganih, odgovornih za umirjanje stresa. Obenem spodbujamo delovanje t. i. centra za strah, amigdale, kar v telesu povzroči poplavo stresnih hormonov. Ti ovirajo logične procese v možganih in vplivajo na normalno delovanje. Jezne besede so torej kot alarmi, ki v telesu povzročijo delno odpoved treznega razmišljanja ni zdrave pameti.
In obratno, kadar uporabljamo besede s pozitivnim pomenom, kot sta ljubezen in mir, lahko dejansko spreminjamo možganske funkcije, saj povečujemo kognitivno razmišljanje, in krepimo sprednji del možganov. Ta je odgovoren za občutke motivacije, nagrade in sposobnost pozornosti. Obenem vsebuje center za jezik, ki je povezan z gibalnim korteksom, dlje časa, kot se osredotočamo na besedo, večji je njen vpliv na različne predele možganov! Možganske funkcije se počasi začno spreminjati, kar spremeni dojemanje sebe in svoje okolice. Dolgoročno se spremeni tudi struktura talamusa, predela, za katerega domnevajo, da je odgovoren za dojemanje realnosti.
Študija, ki so jo opravili na oddelku za pozitivno psihologijo na Univerzi v Pensilvaniji, je preučevala skupino odraslih, starih med 35 in 54 let. Zadali so jim nalogo, naj tri mesece vsak večer napišejo tri stvari, za katere so hvaležni, s spremljajočo razlago. Stopnja njihovega zadovoljstva je vztrajno rastla, zmanjševali so se občutki depresije. Zavestno osredotočanje na pozitivne občutke, besede in dejanja torej v resnici vodi v bolj izpolnjujoče življenje, odvisno je le od posameznika, ali mu uspe premagati slabe navade. Torej, katerega volka boste hranili vi, belega ali črnega?
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: