V marcu na prehodu v zgodnjo pomlad zacveti več vrst vetrocvetnih lesnatih rastlin. V dolgoletnem povprečju ga po obremenjenosti prekaša le april. V prvi polovici meseca bo v zraku cvetni prah leske in jelše, ki sta letos zacveteli že v januarju. Cvetni prah pa bodo sproščali še topoli, vrbe, brest cipresovke in tisovke, napovedujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Medtem, ko bo na celini prevladovala tisa, prisotna pa bodo tudi posamezna zrna jesena, bo v Primorju prav v teh dneh svoj cvetni višek doživele ciprese.
V drugi polovici meseca na NIJZ pričakujejo začetek glavne sezone jesena, pridružil pa se ji bo tudi javor. V mestih največ cvetnega prahu prispeva vetrocvetni ameriški javor. Vrsta je tujerodna in tudi invazivna.
Konec marca se pričenja sezona breze, ki je pogost in močan alergen, opozarjajo na NIJZ in dodajajo, da bo nekoliko manjša obremenjenost s tem cvetnim prahom v Primorju, saj je tam breza redko drevo, zrna pa tja občasno zanese iz zaledja. Poleg breze bo konec meseca zacvetel tudi gaber.
In kako prepoznati alergijo na cvetni prah ali seneni nahod? Tipični znaki so vodeni izcedek iz nosu, močno kihanje v napadih, zamašen nos in oteženo dihanje. Občutek srbenja se lahko razširi tako na predele nosu, ušesa in žrela, kot tudi oči, ki lahko zaradi alergije tudi pečejo in se solzijo. V očeh se pojavlja tudi občutek peska, očesne veznice pa so pordele.
Prepoznavanje alergije in krivca zanjo je seveda šele prvi korak. Preberite, kako se čim bolj zavarujemo pred cvetnim prahom in preprečimo nadležne simptome senenega nahoda še preden se zgodijo. Z nami je govorila aerobiologinja Andreja Kofol Seliger z oddelka za javnozdravstveno mikrobiologijo Ljubljana Nacionalnega laboratorija za okolje, zdravje in hrano.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: