»Od svojega 16. leta hodim na redne ginekološke preglede, skrbim za zdravje in partnerje sem si v življenju izbirala preudarno in po pameti. Zato me je diagnoza, da sem HPV-pozitivna, pri dopolnjenih 38 letih presenetila. Poleg šoka me je ujelo še spoznanje, da o najpogostejši spolno prenosljivi okužbi, ki doleti vsaj 80 odstotkov spolno aktivnega prebivalstva, nisem vedela tako rekoč nič. Od pomladi 2018 živim z zahrbtnim spremljevalcem, ki mi ga kljub posegu, trem biopsijam ter dodatnim spremembam v bolj zdravem in uravnoteženem življenju še ni uspelo premagati.«
Ko sem prvič dobila diagnozo, sem bila prepričana, da ne poznam nikogar, ki bi imel to izkušnjo. Ko sem počasi začela svojim najbližjim predajati informacijo, sem ugotovila, da sem obkrožena z ženskami in tudi nekaterimi moškimi, ki so podobne zgodbe že doživeli.
Cepljenje
»V začetku letošnjega leta sem se cepila s prvim od treh odmerkov proti HPV, v želji, da mi tudi cepivo pomaga pri zaščiti proti drugim HPV-virusom (teh je okoli 200) in mojemu telesu pomaga razviti protitelesa, da se bo, vsaj upam, uspešneje borilo z gostom, ki se v njem očitno počuti dobro.«
HPV prenašamo tako ženske kot moški
»V zadnjih treh letih sem na lastni koži ugotovila, da se o tej problematiki premalo pogovarjamo. Ko sem prvič dobila diagnozo, sem bila prepričana, da ne poznam nikogar, ki bi imel to izkušnjo. Ko sem počasi začela svojim najbližjim predajati informacijo, sem ugotovila, da sem obkrožena z ženskami in tudi nekaterimi moškimi, ki so podobne zgodbe že doživeli.«
Zakaj vemo tako malo?
»Drugo spoznanje je bilo, kako malo vemo o tej problematiki, tako ženske kot moški. Slednji so iz javne razprave tako rekoč izvzeti, saj smo do pred kratkim okužbe HPV povezovali izključno s predrakavimi spremembami in rakom materničnega vratu. Pa ni tako, razvijejo se lahko tudi raki nožnice, penisa, zadnjika in žrela pri obeh spolih. Še več, HPV prenašamo tako ženske kot moški, pri čemer imajo moški slabšo imunost proti HPV, kar pomeni, da njihova telesa proizvedejo manj protiteles, zato se pri njih okužbe HPV ne da dokončno odpraviti in viruse vse življenje prenašajo naprej. Zato se mi zdi odlično, da bodo s šolskim letom 2021/22 v program brezplačnega cepljenja po novem vključeni tudi dečki, in sicer v šestem razredu osnovne šole. Cepljenje je na voljo tudi za odrasle ženske in moške, in sicer samoplačniško. Tudi o tem se premalo govori in iz sporočil, ki jih na dnevni ravni prejemam od žensk in moških, vidim, da so se te informacije izgubile.«
Popolne zaščite ni
»Ob zavedanju, da imamo zdravilo, s katerim bi lahko na dolgi rok izkoreninili oblike raka, ki se razvijejo iz HPV-okužb, se mi zdi izredno pomembno, da se o možnosti preventive in zdravljenja več govori. Popolne zaščite, ki bi nas varovala, žal ni. Tudi odgovorna in varna spolnost ne prepreči možnosti okužb. Čas je, da okužbe HPV z javnim diskurzom destigmatiziramo. Zato sem vesela, da kot ambasadorka gibanje Gud vajb, ki ozavešča in ponuja različne informacije o virusih HPV, njegovih posledicah in možnostih cepljenja proti njim, s svojo zgodbo in glasom odpiram prostor iskrenih pogovorov o tej problematiki, ki se dotika celotne družbe, ne le žensk.«
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: