Hrana je osnova življenja. Njeno uživanje naj bi bilo preprosto: ko smo lačni, jemo. Ko smo siti, nehamo jesti. Čez več ur ponovno začutimo črvičenje lakote v želodcu. Zato spet jemo. In nehamo, ko smo zaužili, kar potrebujemo. Postopek se zdi preprost, a vendar stoji za mnoge na trhlih temeljih. Ko ne jemo več zaradi osnovnih potreb po energiji, postaneta občutka lakote in sitosti nedoumljiva pojma.

Šepet telesa

Tudi če nam morda čez leto še nekako uspeva same sebe držati na vajetih, se naša trdnost med decembrskimi prazniki neredko podre. Družinska slavja, mize, ki se šibijo od dobrot, bližnji, od katerih se vsak pohvali s svojo jedjo, ki jo je preprosto treba pokusiti, nas pogosto povlečejo daleč čez rob občutka sitosti.



Resda cilj ni asketsko odrekanje dobrotam, vendar je dobro, da si pred skorajšnjimi prazniki približate koncept zavestnega hranjenja. Če veste, da se vam v tem času pogosto dogaja, da jeste v količinah, ki jih naslednji dan obžalujete, bodite pozorni nase, ko boste prihodnjič ob polni mizi. Bodite pozorni na šepet telesa, ki sporoča, da je dovolj. In ko se boste znašli ujeti v silno potrebo, da posežete še po petem, šestem kosu babičine potice, se vprašajte, ali si ga želite, ker ste lačni in je tako neznansko dober, ali morda zato, ker tudi vsi drugi jedo, vi pa ste ravno ta božič prvič sami na slavju; s soprogom sta se v začetku leta ločila. Žalost pa lahko ta hip utopijo le sladkor in ogljikovi hidrati v neznanskih količinah? Res je, da ogljikovi hidrati za krajše obdobje dvignejo raven serotonina v možganih, a so morda ravno srečanja z bližnjimi v tem obdobju veliko boljši nadomestek za odpravljanje žalobnosti. Če spadate v skupino ljudi, ki se čustveno prenajedajo, boste ogromno naredili že s tem, da si boste priznali osnovni vzrok »lakote«. Šele takrat boste lahko začeli spreminjati vzorce.



Odložite vilice

Seveda samo zavedanje pravega vzroka še ne pomeni, da ne boste te praznike ponovno padli v isto past, zato si dovolite igro. Odločite se, da boste ob vsakem grižljaju odložili vilice ob krožnik za nekaj sekund. Nato nadaljujte. Trik se zdi banalen, a je izjemno učinkovit. Nedvomno boste na koncu pojedli manj, kot bi brez vmesnih premorov. In če bodo člani vaše družine pričakovali, da se pri vratih pojavite vsak s svojim božičnim prispevkom, sladico najverjetneje, jim lahko svojo odločitev za zavestno hranjenje sporočite posredno. Pripravite zanje nekaj sladkega, a zdravega in slastnega, denimo avokadove čokoladne kroglice