Pri obdarovanju je zato izjemnega pomena, da starši postavijo mejo. Kot pojasnjuje dr. Saša Poljak Lukek, spec. zakonske in družinske terapije, je dobrodošlo, da se že pred decembrsko nakupovalno mrzlico starša skupaj odločita, kako in v kakšnem obsegu bosta obdarovala otroke. Ste že opravili vse praznične nakupe? Morda čakate na znižanja v zadnjem hipu, da boste vendarle lahko uresničili željo svojim malčkom? Vas zajema panika, ker se bojite, da se bo v prazničnih dneh na obrazih vaših najmlajših zarisalo razočaranje namesto nasmeha? Gotovo niste edini v tej stiski, ki jo oglaševalci in praznične podobe mest ter pisanih izložb le še krepijo. A povsem krivično, kajti s tem odvzemajo čar in smisel decembrskim praznovanjem ter, ne nazadnje, samo bistvo.



»Darilo mora biti v prvi vrsti pomembno za tistega, ki daruje,« pojasnjuje sogovornica. »Starši morajo vedeti, kaj želijo z darilom otroku sporočiti. Pri tem pa nista toliko pomembni količina in vrednost darila kot pozornost, ki jo starši namenijo obdarovanju.« In čeprav se odrasli tega običajno zelo dobro zavedamo, je obenem nesmiselno pričakovati, da bodo otroci spregledali ves praznični blišč, da ne govorimo o dobrih možeh, ki svoj obisk napovedujejo kar trikrat v mesecu, marsikaterega pa je mogoče celo večkrat srečati! Kako torej potegniti črto in razjasniti pomen prihoda dobrih mož ter najmlajše utiriti v smernice realnih pričakovanj? »Pomembno je, da se starši pogovarjajo z otrokom o dobrih decembrskih možeh,« pojasnjuje dr. Poljak Lukekova. »Ko so še majhni, je za otroka zelo pomembno, da skupaj s staršem raziskujejo skrivnosti decembrskih mož. Starši lahko na primer skupaj z otrokom preberejo knjigo o Miklavžu, na zemljevidu skupaj raziskujejo, kje stanujeta Božiček in dedek Mraz in podobno. Ko pa so otroci starejši in že poznajo skrivnosti decembrskih mož, lahko starši ta čas izkoristijo za iskren pogovor o tem, kaj je bilo v preteklem letu dobro in kaj bi lahko še izboljšali. Ko si starši vzamejo čas za otroke in praznike napolnijo z vsebino, darila niso več v ospredju in tudi kakšno razočaranje ob morebiti nepravem darilu otroci lažje prenesejo.«



Vsi vemo, da spomine ustvarjajo izkušnje in doživetja, mnogo manj kot materialne dobrine. Vzdušje bo ostalo v otrokovih mislih in srcu veliko dlje kakor spomin na igračo, a tudi pri materialnem obdarovanju ni vseeno, kako ga izpeljemo! »Zato je pomembno, da tudi ko starši otroku kupijo igračo, ki si jo želi in jo imajo morda vsi njegovi prijatelji, mu to podarijo na pravi način. Ko jo bo zjutraj našel pod drevescem, bo zanimanje zanjo trajalo bistveno dlje, če bo ob njem nekdo, ki bo pokazal zanimanje in ki si bo vzel čas. Če pa starši otroku ne morejo izpolniti materialne želje, pa je pomembno, da pri tem ne pozabijo na praznično vzdušje. S svojo prisotnostjo in igrivostjo lahko otroku pričarajo bistveno večji dar, kot je katera koli igrača. Da otroci vidijo svoje starše vsaj na prazničen dan brez skrbi in vesele, je za otroke največje darilo.«



V poplavi oglasov in pisane praznične ponudbe tudi odrasli, ki si v veselem decembru mrzlično želimo uresničiti ne le želje otrok, temveč pričakovanja svojih staršev, drugih sorodnikov in gostov, radi pozabimo na smisel praznovanja, še sklene sogovornica: »Prazniki so namenjeni temu, da družina skupaj preživi čas. In tudi če nismo kupili popolnih daril, tudi če ni vse pospravljeno, tudi če večerja ni popolno pripravljena, tudi če potica ni najbolj uspela in tudi če se skrbi ne da kar odmisliti, se moramo zavedati, da si slavje zaslužimo in da je največji dar, da znamo drug drugemu podariti pozornost, svoj čas in nepozabne spomine.«