Poletje je čas, ko narava kipi od silne energije, hkrati pa se za naše štirinožce pojavijo nove pasti in izzivi. Veterinarka Iris Selan razloži, katere največje napake delamo njihovi lastniki ter kako jih preprečiti oziroma ravnati odgovorno: »Poletna sezona in višje zunanje temperature seveda pomenijo dodatno skrb za naše hišne ljubljenčke, še posebno tiste, ki bivajo zunaj. Paziti moramo, da imajo vedno na razpolago dovolj senčne površine, da niso izpostavljeni soncu, da v njihovi bližini ni površin, ki bi se pregrevale in povzročile opekline. Vedno mora biti na razpolago dovolj sveže vode, prilagodimo pa tudi hrano. Če je psi in muce ne pojedo takoj, se zaradi visokih temperatur pokvari, zato predlagamo več manjših obrokov hrane, ki ni hitro pokvarljiva. Poleti ne priporočamo sprememb prehrane, saj lahko povzročijo prebavne težave, ki si jih tudi med dopustom zagotovo ne želimo.«

Iris Selan. Foto: osebni arhiv.

Nevarnost klime in avtomobila

Med štirimi stenami v stanovanju se nam prav tako lahko pripeti precej nevšečnosti. »V notranjih prostorih zagotovimo dovolj svežega zraka, pazimo, da živali niso na prepihu. V klimatiziranih prostorih moramo paziti, da klima ni usmerjena naravnost vanje. Izjemno pazljiv je treba biti, tudi kar zadeva sprehode, saj je nevarnost toplotnega udara pri aktivnostih na soncu zelo velika, prav tako hišne živali ne smejo biti zaprte v avtomobilih, kjer pločevina doseže smrtno nevarne temperature. Posebna previdnost naj velja pri odpiranju oken v stanovanjih, kjer bivajo muce, še zlasti če so okna zgoraj priprta, ker so zelo radovedne in se lahko zataknejo.«


Klopa odstranimo s prilagojeno pinceto

Prav tako ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito proti zunanjim zajedavcem, saj so bolhe in klopi v poletni sezoni še bolj aktivni. Zaradi ne prav mrzle zime mnogi opažajo še več klopov kot sicer. Precejšnjo pozornost velja nameniti preventivi proti srčni glisti, če s psom potujemo v obmorske kraje, saj je zelo nevarna. »Na tržišču je veliko ustreznih sredstev v obliki ampul, tablet, ovratnic, tako da zagotovo vsak najde najbolj ustrezno in kakovostno zaščito,« je prepričana dr. Selanova. Če na svoji živali najdemo klopa, svetuje: »Najbolje ga je odstraniti s prilagojenimi pincetami. Nikakor ga ne utapljamo v olju ali alkoholu in če menimo, da sami temu ne bomo kos, se raje odpravimo do veterinarske ambulante, kje ga bo veterinar strokovno odstranil, da se ne zatrga. Ker klopi prenašajo nevarne prenosljive bolezni, poskrbimo za ustrezno preventivno zaščito, ki preprečuje možnost okužbe.«



Domača potovalna lekarna

Tako kot ljudje vzamemo s seboj na dopust domačo lekarno, jo imejmo tudi za hišnega ljubljenčka. Po priporočilu dr. Selanove naj vsebuje vsa zdravila, ki jih žival sicer že uživa, pa sredstva proti slabosti, bruhanju, driski, kapljice za oči in ušesa, pinceto za odstranitev klopa, sredstva proti alergiji, kremo za oskrbo rane, material za prevezo, jod za razkužilo, fiziološko raztopino in morda kakšen širokospektralni antibiotik, če se odpravljamo v kraje, kjer veterinarske oskrbe ni v bližini.