Slovenski kulturni praznik je dan, ki spodbudi razmišljanje o Francetu Prešernu kot zgodovinsko pomembni osebnosti ter o pomenu, ki ga imata kultura in jezik za državo in narod. Kritično so se njunega stanja lotili na sinočnji podelitvi najvišjih slovenskih kulturnih priznanj. Predsednik Moedernedorfer je v nagovoru poudaril, da kultura in umetnost v Sloveniji živita zgolj zaradi notranje nuje ustvarjalcev, ki so idealistični, a se s tem ne da plačati položnic. Razočaran nad neposluhom politike je dejal, da bi morali biti prav njeni predstavniki kulturni. Ker če je človek kulturen, je tudi etičen. Umetnost ne postavlja zidov, ampak jih ruši. In ni vse v poslušnosti velikih, pomembna sta pokončna in etična drža, je politikom na srce položil Moederndorfer.

Proslavo s podelitvijo državnih nagrad za umetnost je umetniško zasnovala režiserka in scenaristka Neda R. Bric. Njen scenarij je sledil kritičnemu premisleku družbe in kulture, ki na primerih Franceta Prešerna, Primoža Trubarja in Janeza Vajkarda Valvasorja kaže, da se zgodovina, tudi kar zadeva odnos do velikih, prevratnih osebnosti ponavlja. Zdravljico je pred podelitvijo velikih Prešernovih nagrad slikarki Metki Krašovec in prevajalcu Alešu Bergerju interpretirala Milena Zupančič.



Aleš Berger je svojo nagrado posvetil veliki dami slovenske frankofonije Radojki Vrančič, ki jo je ta nagrada obšla. Del zahvale je bila tudi hudomušna pesem Jacquesa Preverta. Metka Krašovec pa se je upravnemu odboru zahvalila, da so nagrado podelili slikarstvu. Prepričana je, da umetnost iz človeka izvabi tisto, kar je v njem najlepšega, najbolj plemenitega in blizu Enemu. Nagrade Prešernovega sklada so prejeli še skladateljica Nina Šenk, multinštrumentalist in skladatelj Boštjan Gombač, pisateljica Mojca Kumerdej, skladatelj Mitja Vrhovnik Smrekar, stripar Tomaž Lavrič (namesto njega je nagrado prevzel kreativni urednik Mladine Robert Botteri) in Arhitektura Krušec.



Bodite del bogate slovenske kulture tudi vi:

  • na današnji dan bo vrata odprla predsedniška palača. Ob 10.30 bo obiskovalce nagovoril predsednik republike Borut Pahor, pri tem pa se mu bodo pridružili velika Prešernova nagrajenca in nagrajenci Prešernovega sklada za leto ter predsednik sklada Moederndorfer. 
  • pred Prešernovo rojstno hišo v Vrbi bo potekala prireditev ob kulturnem prazniku, na kateri bo govornik dramatik in lanski Prešernov nagrajenec za življenjsko delo Tone Partljič.
  • predstavniki države bodo položili venec ob Prešernovem spomeniku v Ljubljani.
  • minister za kulturo Tone Peršak bo obiskal tudi grob priznanega slovenskega pesnika v Kranju in popoldne na Brdu pri Kranju gostil letošnje Prešernove nagrajence.
  • poleg uradnih zadev bo na današnji dan, kot je v navadi, 'prešerno' po vsej državi. Ob vseh večjih in manjših prireditvah ne gre pozabiti na tradicionalni poklon pesniku, ki ga ob njegovem spomeniku na Prešernovem trgu v Ljubljani pripravlja Združenje dramskih umetnikov Slovenije, v Kranju pa bo potekal tradicionalni Prešernov smenj.
  • posebne dogodke ob prazniku pripravljajo številne kulturne institucije širom Slovenije, mnoge omogočajo prost vstop.
  • slovenski kulturni praznik bo odmeval tudi med zamejskimi rojaki v Gorici, Celovcu in Trstu. 


OGLEJTE SI: Kako so Slovenci preživeli Prešernov dan