Ključ srečnega zakona ni ljubezen, temveč strpnost: to modrost pozabljajo mnogi, zato si tudi po več letih zaman prizadevajo odpravljati partnerjeve muhe. Vsakdo ima svoj značaj, in tako je tudi prav, kdor ni pripravljen sprejeti osebe, drugačne od sebe, ni iz pravega zakonskega testa, opozarjajo izkušeni. Druga napaka je zanesljivo črnogledost, se strinjajo strokovnjaki: mnogi so venomer prepričani, da partner kuje skrivno zaroto, da ima zle namene. Če bi razmišljali pozitivno, bi preprečili marsikateri nepotrebni prepir. Ne zanemarjajte partnerja zaradi otrok! Resda so nam naši najmlajši najpomembnejši, a žal premnogo zakonov propade, ker partnerja, potem ko si ustvarita družino, pozabita drug na drugega ter spolno in čustveno vez. To seveda ne pomeni, da je treba zanemarjati naraščaj – mojster je tisti, ki najde pravo ravnovesje!
Ne skoparite s pohvalami. Vsakdo si občasno zaželi prijaznega poklona, občutka, da je ljubljen in zaželen. Skoki čez plot so v zakonu pogosto posledica pomanjkanja komplimentov in pozornosti, ugotavljajo poznavalci: mnogi se zato zatečejo v objem osebe, pri kateri se počutijo cenjeni. Težave je treba reševati, ko se pojavijo, in ne tik pred propadom zveze, ko se nakopiči vseh tegob in tako rekoč ni več upanja za rešitev. Vedno si vzemita čas za pogovor, se glasi še en pomemben nasvet, ki je vsekakor povezan z naslednjim, ta pravi: komunikacija je temelj vsakega zrelega in zdravega odnosa. Če je ni, bo zakon prej ali slej propadel, opozarjajo strokovnjaki. Če verjamete ali ne, niti pogovora se ne moremo vedno lotiti spontano: ko gre za pomembne razprave, je ključno izbrati pravi trenutek. Oba morata biti razpoložena za dolgo in resno debato, sicer gre lahko vse skupaj kaj hitro po zlu. In še, tudi ko izbruhne prepir, nikar ne odmahujte z roko, kaj šele da bi zapustili prostor! Partnerja poslušajte, resnično prisluhnite vsaki njegovi besedi in se jo potrudite razumeti. Tudi če se še zdaleč ne strinjate, se morate zavedati, da ima vsakdo pravico do svojega mnenja, in če se prepirate z življenjskim sopotnikom, je vsebina zagotovo pomembna.
Nikar si ne prizadevajte spremeniti partnerja: bistvo zakona se namreč glasi, da sprejmeš človeka takšnega, kakršen je, in si z njim ustvariš življenje. Nihče ni rekel, da je zakon enostaven, še več, lahko je pravi izziv, ki pa mu niso vsi kos. Za dober odnos se je torej treba potruditi, a se zanesljivo izplača. Včasih niti ni treba veliko, marsikaj lahko rešite, ublažite ali polepšate že z nasmehom, prijazno besedo ali nežnim dotikom.
In še, ločitev ne zagotavlja, da vam bo šlo v naslednjem zakonu bolje: odnos z drugo osebo je vedno zapleten, vprašanje je le, koliko truda ste pripravljeni vložiti.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: