Sprejme nas množica neznanih obrazov. Obljubili so, da se bo trlo pomembnežev. Ne spoznam nobenega. Večinoma mladi, dobro grajeni fantje v razpetih srajcah, suknjičih in kavbojkah. Pogled se najprej ustavi na njihovih dekoltejih: ne vem, v čem je štos, ampak vsi razkazujejo svoje dlake. Se z njimi nastavljajo objektivom in s prijaznim nasmehom upajo, da jih bo kdo opazil? Manekeni, ki jim je nekako uspelo, da so se prebili na teraso nad mestom, kamor naj bi prišel On, veliki modni guru. Seveda se bodo poleg novinarjev tudi oni gnetli okrog njega, upajoč, da jih opazi.

»Modernost ni več povezana s ceno. Sovražim ljudi, ki se postavljajo z dragimi oblačili. To je mimo. Popolnoma smešno. Danes sta pomembni kakovost in podoba. Da bi človek imel lepe stvari, mu ni treba biti bogat. Če imajo ljudje grde stvari okrog sebe, je to samo zato, ker so brez okusa.« 

Kaiser Karl

In ga čakamo, vsi, vsak s svojim razlogom: Kaiserja Karla, cesarja Karla, kot rečejo modnemu oblikovalcu Lagerfeldu. 66-letni Nemec, sin premožnega švedskega poslovneža in Nemke, je bil razlog za vročico neke petkove noči, v kateri naj bi spoznali njegov najnovejši izziv: hiperaktivni Karel jih vedno išče. Da bo nekaj posebnega, naj bi se pokazalo že pri štirih letih, ko naj bi zahteval služabnika. Brati naj bi se učil sam, ker mu je mati menda rekla, da naj si kar sam bere pravljice za lahko noč. Namesto njih naj bi raje posegal po zgodovinskih biografijah. Pri štirinajstih je zapustil rodni Hamburg in ga zamenjal s Parizom. Kariero modnega oblikovalca je začel v studiu Pierre Balmain, dokler ga pri petindvajsetih niso odkrili pri Chloéju in ga povabili, naj oblikuje žensko prêt-à-porter kolekcijo; čez dve leti je že ustvarjal krznene izdelke za Fendi. A pravi preboj je prišel šele leta 1982, ko so ga vzeli k Chanelu. Vnovično odkritje dveh C je bilo kot nalašč za vzhajajočo japijevsko elito, lačno statusnih simbolov. Lagerfeld si je nato omislil še svojo blagovno znamko.

Vse to je šele delček tistega, kar ga zanima. Odkril je strast do fotografiranja in se podpisal pod marsikatero kampanjo za Chanel. Celo ilustriral je nekaj knjig, znan pa je tudi po dobrem nosu za modele. Zahvaljujoč njegovemu okusu in naklonjenosti so nekatere manekenke dobile naziv super: Ines de la Fressange, Claudia Schiffer, Nadja Auerman. Navdušil se je nad oblikovanjem dišav in nakita, pred leti pa je naredil še kolekcijo oblačil za katalog Quelle.



Oblikovalec, fotograf in še model

Pri petdesetih naj bi mu turška vedeževalka rekla, da bo moral izbirati med družino, seksom in kariero. »Vsega pač ne boš mogel imeti,« mu je menda povedala. Prav takrat je umrl njegov najbližji prijatelj, ki naj bi bil še več kot to. »Bil je to odnos, ki se nikoli več ne more ponoviti,« je bil Lagerfeld prepričan. »Nekaj posebnega, nad vsem.« Govorice o njegovi spolni usmerjenosti so vedno pikantne. Trenutno naj bi imel spremljevalca, ki vsakomur pade v oči zaradi bogate obdarjenosti tam spodaj.

»Modernost ni več povezana s ceno. Sovražim ljudi, ki se postavljajo z dragimi oblačili. To je mimo. Popolnoma smešno. Danes sta pomembni kakovost in podoba. Da bi človek imel lepe stvari, mu ni treba biti bogat. Če imajo ljudje grde stvari okrog sebe, je to samo zato, ker so brez okusa,« je Lagerfeld izjavil za švedskega proizvajalca poceni oblačil H&M. In se podal v novo preizkušnjo: zanj je oblikoval kolekcijo kakšnih tridesetih kosov za to sezono. Moderno, elegantno, izbrano, v črni, z nekaj poudarki v beli, slivovi in roza barvi. Hlače ravnih krojev, široko padajoče obleke, majčke z naborki, stroge srajce in T-shirt z njegovo podobo. Kosi za oba spola, dopolnjeni z nakitom, pasovi, torbicami, očali in dišavo Liquid Karl. In kot da to še ni dovolj: modna ikona je posnela reklamne fotografije za kolekcijo Karl Lagerfeld for H&M in se v njih pojavila poleg ameriške manekenke Erin Wasson.



Skrbi za svoj posel

Na police trgovin (tudi v prihajajočo prodajalno H&M v Ljubljani) bo kolekcija prišla 12. novembra. A kakšnih 150 novinarjev iz 20 držav in na stotine (ne)povabljenih je imelo privilegij, da jo vidi v Parizu skupaj z njenim ustvarjalcem.

Na terasi nad mestom naenkrat završi: Karl prihaja. K sreči stojim v bližini tekočih stopnic, ko se pojavi z Erin in skupino varnostnikov. Ne morem verjeti: ogromna glava, iz katere gleda dolg bel rep, črna očala, bela srajca z visokim ovratnikom, kravata, temen suknjič in ozke, spodaj nabrane hlače, ki kažejo njegove kot zobotrebec tanke noge. Roke, prepolne srebrnih prstanov. Ko pridem bližje, odkrijem še debelo plast temnega pudra. Tako človeški, tako navaden. In tako suh. Pozneje pove, da je hujšal pod zdravniškim nadzorom. Tokrat je bil brez pahljače. Popolnoma pripravljen na roj novinarjev, snemalcev, fotografov, ki se zakadi vanj in mu pod nos moli različna čuda tehnike. A on je miren. Draži nas s tem, da se premika po prostoru, tako da mu sledimo kot verniki, ki so čakali na mesijo. V roj prileti tudi kakšen razpet mladenič. Lagerfeld se ne zmede. Z nerazumljivo potrpežljivostjo odgovarja na vsa vprašanja, hitro, kratko in jedrnato. V nemščini, francoščini, angleščini. Vsem. Le od vztrajnosti novinarja je odvisno, kdaj bo prišel na vrsto. Meni uspe. Dvakrat.



Je visoka moda v krizi? »Ne. Moja ne. Za druge pa ne vem. Brigam se za svoj biznis.« Nato izgine. Znova ga odkrijem čez čas, ko na terasi klepeta s predstavniki H&M. Vskoči neka novinarka, potem se mu približam: »Vam smem postaviti vprašanje?« »Seveda.« Zmede me njegova nenaveličanost nad istimi besedami in bliskavicami. Odgovarja v angleščini s francoskim naglasom.

Ni nenavadno, da cesar visoke mode dela za masovno proizvodnjo? »Čudno je, ker mislite, da je čudno. Prav lahko je bilo delati za H&M. Mogoče tudi zato, ker smo delali samo za eno sezono.« S čim se ukvarjate trenutno? »S svojo kolekcijo. In hodim na dogodke, kot je ta.« Nekateri oblikovalci vaše generacije so se nehali ukvarjati s poslom. »Le zakaj bi nehal? Kar počnem, mi je v veliko veselje.« Vedno me navdušujejo ljudje, ki se leta in leta ukvarjajo s kreativnim poslom, pa nikoli ne izčrpajo svojih idej. »Jaz jih imam ogromno. Idej drugih ne potrebujem.« Kaj vas navdihuje? »Vse. In vsi. Naokrog hodim z odprtimi očmi.«

In že vem, da moram nehati, saj je cesar pripravljen, da gre s svojim spremstvom malo naokrog.