1 BARVE GLEDE NA ZNAČAJ

Z barvami lahko ustvarimo posebno prijetno, spodbudno vzdušje. Vsekakor upoštevajmo otrokove želje, hkrati pa izbiro prilagodimo njegovemu značaju. Denimo po naravi bolj živahna deklica bo z divje rožnato steno pred seboj še bolj nemirna, zato je priporočljivo močne, energično tople barve, med drugim živo rdečo, oranžno in jajčno rumeno, kombinirati s hladnejšimi, kot sta nežno zelena in turkizna oziroma svetlo modra. Kadar v istem prostoru biva več otrok, paleto seveda prilagodimo vsakemu posamezniku. Pri tem se omejimo na največ tri barve, en odtenek pa naj se pojavi pri vseh, da bomo dobili povezano, usklajeno celoto, ne pa cirkuške arene.



2 IGRAČE NAJ BODO DRUGJE

Pisalna miza, na kateri šolar piše domače naloge, mora biti primerno osvetljena, stol pa udoben, ergonomsko oblikovan. Delovni kotiček naj bo obdan z odlagalnimi površinami, policami in omarami, v katerih so večinoma zadeve za šolo, poučne knjige, leksikoni in revije pa morda še zemljevid z naravnimi in kulturnimi znamenitosti naše lepe Slovenije, ki jo še vedno premalo poznamo. Igrače naj bodo spravljene drugje, če si želimo, da bo otrok kar najbolj osredotočen na učenje. Če nimamo na voljo dovolj prostora, je pametno izbrati pograd, pod katerega je mogoče spraviti ogromno ličnih škatel ali celo predalnikov tako za družabne igre kot plišaste prijatelje, od katerih se dete nikakor ne želi posloviti.



3 POČITEK BREZ MOTENJ

Tam, kjer otrok počiva in spi, se čez dan ne sme dogajati nikakršna drama, kot sta denimo žoganje in igranje napete računalniške igrice. Na splošno naj velja pravilo, da prenosnih računalnikov, tablic, mobitelov in podobnih elektronskih naprav ne nosimo v bližino postelje. Svetloba, ki prihaja iz njih, namreč dokazano negativno vpliva na kakovost nočnega počitka še več kot eno uro po uporabi. Postelja naj bo oblikovana tako, da ima po možnosti kar največ zaobljenih robov, ki preprečujejo neljube poškodbe. Izberimo posteljnino, ki se barvno ujema z opremo in je izdelana iz naravnih materialov, najbolje bombaža.



4 OTOČKI ŽIVLJENJA

Zadnje čase so v okraševanju sten zelo priljubljeni motivi podvodnega sveta, cvetočega travnika, brezmejnega neba in drevesa z vejami, listi in koreninami. Podobe je mogoče kupiti v obliki nalepk ali jih na steno naslikamo. Seveda še tako krasna slika ne more nadomestiti pravega življenja. Tega naj bo v sobi vsaj za ščepec, pa naj gre za zlato ribico v akvariju, hrčka v kletki, bohotno zeleno lončnico ali kaj drugega. Za vse živo naj po možnosti skrbi otrok sam, saj se bo tako uril v tem, kako biti odgovoren. Stik z naravo ga ne nazadnje pomirja in hkrati spodbuja radovednost, navdihuje za pridobivanje vedno novega, dragocenega znanja, ki ni povezano zgolj s šolo in ocenami.



5 OSEBNI PEČAT IN TABLA

Domiselna, okusna dekoracija z osebno noto daje prostoru dušo. Že nekaj stenskih nalepk, okrasnih blazin, posrečena otrokova risba ali fotografija z nepozabnih počitnic lahko naredijo čudeže. Prav tako slikovit spominek s potovanja ali glasbena skrinjica, polna zanimivih drobnarij. Le pretiravati ni treba. Preveč predmetov, razstavljenih na poličkah, pomeni zgolj t. i. nabiralce prahu, kar prinaša vtis neurejenosti in zmede. Po drugi strani ni prav pametno slediti trendu skrajnega, brezbarvnega in strogega minimalizma, ki iz bivalnih prostorov preganja občutke domačnosti in varnosti. Zelo dobrodošel, praktičen in hkrati estetski dodatek je prostostoječa ali stenska tabla za pisanje. Nanjo lahko otrok zapisuje posrečene misli in miselne vzorce oziroma napotke »da ne pozabim« ali se zgolj sprosti s čečkanjem.