Wednesday Martin, sociologinja in avtorica knjižne uspešnice, ki na glavo postavlja vsa dozdajšnja spoznanja in prepričanja o spolnosti, je zamisel za svoje pisanje dobila na zabavi, kjer se je med prijateljicami razvnel pogovor o seksu. Točneje, o šepetalcu vagini, torej moškem, ki mojstrsko obvladuje oralno zadovoljevanje partnerke. Presenetila pa jo je ugotovitev, da je večina žensk, ki jih je povprašala o tem seksualnem virtuozu, točno vedela, za koga gre. Zanimivo, večkrat kakor svojega moža so na ta prestol postavile ljubimca, bivšega, moškega iz neke avanturice, kar jo je spodbudilo k raziskovanju sodobne ženske in njene seksualne vloge.
Nadaljnje raziskovanje ji je prineslo nove podatke, denimo, da je dandanes veliko več žensk nezvestih kakor pred dvema desetletjema, spolnost pa po njenem doživlja preporod tudi v bolj tradicionalnih in konservativnih okoljih. Še več, za več skokov čez plot na ženski strani naj bi bilo krivo nezadovoljstvo s spolnostjo v partnerskem razmerju – zanimivo, nekoč so si ljubice iskali nezadovoljni možje, danes si spolno potešitev drugod zagotovijo prav ženske, ugotavlja Martinova, ki na glavo postavlja še nekatera druga prepričanja: ne drži, da imajo moški večji spolni nagon, da so bolj nagnjeni k nezvestobi, da moškim manj diši monogamija, da so zahtevnejši med rjuhami in si želijo več drznosti in novotarij kakor ženske.
Še ena študija naj bi ovrgla prepričanje, da se moški v resnem razmerju hitro naveličajo partnerke in spolnosti z isto žensko: to ne drži, pravijo ameriški strokovnjaki, moški so namreč zadovoljni že, če jim izbranka redno omogoča posteljne dejavnosti, ženskam pa to preprosto ne zadostuje in se dolgoletnega partnerja med rjuhami slej ko prej naveličajo, zato torej veliko hitreje skočijo čez plot. Kaj pa o domnevni revoluciji pravijo naši strokovnjaki? Kot nam je pojasnila dr. Veronika Podgoršek, zakonska in družinska terapevtka, nam ameriške študije v resnici niso ponudile prav ničesar novega: »Nikoli ni veljalo, da bi imele ženske manjši spolni nagon kakor moški. Libido je pač odvisen od posameznika. Tako tudi odločitev za nezvestobo, ki pa se v zelo majhnem odstotku v odnosu zgodi zaradi nezadovoljstva s spolnostjo.« Kot pravi, v iskanje potešitve drugje nas potisnejo drugi dejavniki, kot so nerazumevanje, odtujenost, občutek, da te partner preprosto ne sliši, čustvena odmaknjenost. »Vse to lahko povzroči tudi težave v spolnosti, vse skupaj pa privede do nezvestobe. Seveda je lahko tudi nezadovoljiva spolnost kriva, da se partnerja odtujita in si več ne znata prisluhniti, potem pa eden odtava drugam.«
Da smo ženske šele zadnja leta glasne, ko gre za izražanje spolnih okusov, drži, nikakor pa ni res, da smo se šele v zadnjem obdobju razvile v seksualna bitja, poudarja dr. Podgorškova: »Leta nazaj so bile ženske pretežno doma in se osredotočale na zadovoljstvo moškega. Niso mogle izraziti svojega nezadovoljstva, mnoge so seksale z moškimi, ki jih niso privlačili in jih niso ljubile, a vemo, da je spolnost tesno povezana s čustvi. Če je izrazila svoja občutja, razočaranje, spolne želje, pohoto, je bila takoj razglašena za vlačugo, medtem ko je bil moški vedno frajer. Pa si predstavljate, da bi moški moral seksati z žensko, ki mu sploh ni všeč? Saj sploh ne bi doživel erekcije! Danes se ženske osvobajajo okovov, vloge, ki jim jo je določila družba in ki jim je onemogočala, da so svobodno govorile in izbirale v spolnosti – čeprav sta bila želja in nagon prisotna že vseskozi.«
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: