V Kobaridu, na lokaciji, kot ustvarjeni za pohodnike in kolesarje, najdemo turistično kmetijo Kranjc – Pr' Arnejčku. Po besedah predstavnice kmetije Irene Kranjc mimo njihove hiše tečejo tri pomembne poti – Alpe Adria Trail (Od Grossglocknerja do Trsta), Pot miru in kolesarska TranSlovenia. Med drugim se je mogoče podati na Krn, Krasji Vrh, planino Zaprikaj ter oditi do slikovitih Koseških korit in slapa Krampež. Na kmetiji Kranjc se ukvarjajo predvsem z ovčerejo in pridelavo zelenjave, zato lahko gostom ponudijo večinoma domačo hrano. Njihove ovce in ovce drugih domačinov so v poletnem času na Krnskem pogorju. Sredi avgusta poteka zanimiva prireditev, ki temelji na striženju ovac in ko je tudi več časa za sproščeno druženje.
Nepozabno striženje ovac
»Po koncu pašne sezone – ta je odvisna od vremena – se ovce znova zbere, loči po vaseh in prižene domov. Vsak tak dogodek pri planini Kuhinja je prav posebno doživetje. Lastniki ovac so še posebno veseli, če jih spet vse zberejo; lahko se namreč zgodi, da živali pobije strela, jastrebi, krokarji ali medvedi. Tudi za druge obiskovalce/pohodnike je dogajanje zelo zanimivo, saj lahko na Podkrnskih planinah poleg ovac vidijo krave, osle, konje in občudujejo razgled vse tja do morja. Za vse naše goste, ki so to že izkusili, je bilo to doživetje nepozabno, še posebno jeseni, ko so ovce prignali domov na kmetijo, uživali ob tradicionalni večerji, si po dolgem dnevu pregreli utrujene mišice v hišnem velnesu, potonili v spanec in se naslednji dan prebudili v veselo jutro. Lokalni pesnik Feo je zapisal: Najlepša jutra so zjutraj!« je Kranjčeva slikovito opisala ponudbo. Nočitev z zajtrkom pri njih v visoki sezoni (po 15. juniju) stane od 30 do 38 evrov na osebo.
Od konjev do spoštovanja narave
Nekaj kilometrov od Brežic in Term Čatež pod obronki Gorjancev ob sotočju Krke in Save najdemo turistično kmetijo Zevnik. Gospodar Tone s pomočjo žene, šestih otrok in prijateljev skrbi za približno 80 hektarjev obdelovalne zemlje in 20 hektarov gozdov. Imajo tudi 25 konj, s pomočjo katerih predvsem mestnim srajcam odpirajo oči za zdrav življenjski slog s poudarkom na spoštovanju narave. Učna ura jahanja na terenu stane 15 evrov. Gostom so med drugim na voljo turistična vožnja s kočijo, jezdenje, šola jahanja za vse starosti in praznovanje rojstnega dne. Prenočišča na posestvu sredi tipičnega vaškega okolja bodo znova na voljo jeseni, saj kmetijo trenutno obsežno renovirajo. Objavljamo pa posrečeno fotografijo, za katero nam je predstavnik kmetije Vid Zevnik povedal, da sta na njej v reki Krki poleg konjev njihovi učiteljici jahanja Gaja in Jana, in sicer v Borštu, idiličnem kotičku dobre tri kilometre od kmetije. Za enourni skupinski ogled tega, kar ponuja, je treba odšteti dva evra na osebo.
Digitalno razstrupljanje na Obali
Na Obali, v Izoli, imata Marina Ogrin in Marko Kodarin majhno istrsko družinsko kmetijo Medljan, kjer med drugim ponujata jezdenje konj in v en glas dodajata: »Poleg konj se po naši kmetiji sprehajajo istrski osli ter preostale domače živali: kokoši, račke, gosi, zajčki, pes, mačke. Trenutno smo v fazi nabave kozic in ovc, ko bo ograda končana. Gostom, tako dnevnim obiskovalcem kmetije kot tistim, ki pri nas tudi prenočujejo (za sobo z zajtrkom za dve do tri osebe zunaj sezone je treba odšteti od 40 do 100 evrov, julija in avgusta pa od 50 do 120 evrov, op. a.), ponujamo aktiven počitek: poleg ježe še izposojo koles, pohodništvo, pomoč pri našem delu v mirnem okolju, obdanem z zelenjem in živalmi, pa tudi tako aktualno digitalno razstrupljanje.« Kmetija Medljan je posrečena izhodiščna točka za obisk celotnega zaledja slovenske Istre in očarljivih obalnih mestec ter naravnega parka Sečoveljskih in Strunjanskih solin. Dobrih idej in namigov za potepe jim ne manjka, saj je njihov turistično-informativni kotiček dobro založen s prospekti. Pripravljajo tipično istrsko hrano, kot so bobiči, jota, njoki, testenine, mesne in zelenjavne jedi ter sladice, pri čemer sledijo tradiciji in letnim časom. Trenutno je njihova uspešnica fritaja s šparglji.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: