Visok holesterol in spremljajoč visok krvni tlak najpogosteje nista težavi, ki se pojavita čez noč. Prav tako nista posledici zdravega življenja, sveže prehrane in redne telesne vadbe. Neprijetnosti, ki sčasoma začno ogrožati življenje, se pojavijo kot opozorilo, da je bilo dovolj. Alkohola, cigaret, mastnih prigrizkov in lenih popoldnevov na fotelju. Dovolj zanemarjanja lastnega telesa, edinega, ki nam je na voljo.


Uravnoteženi dodatki

Velike spremembe so težke, zato je najlažje začeti z majhnimi koraki. Raziskave z Univerze v Washingtonu so potrdile, da že dnevno uživanje določene količine specifičnih živil drastično vpliva tako na raven holesterola kot krvnega tlaka, ne glede na to, iz česa je sestavljen preostanek prehrane. Že prejšnje študije so pokazale, da prehrana, katere velik del temelji na jedeh rastlinskega izvora, pozitivno vpliva na zdravje srca. Z omenjeno študijo so dodatno potrdili tezo, obenem pa še dokazali, da naj bi nekaj oreškov, rastlinskih proteinov, vlaknin in fitosterolov (rastlinske različice holesterolnih maščob) na dan ustvarjalo čudeže.



Merica zdravja

Takšna sprememba lahko kar za 17 odstotkov zniža raven LDL holesterola (torej tiste vrste celic, ki mašijo žile) ter za 13 odstotkov zniža tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni. Torej, 42 gramov oreškov, 50 gramov rastlinskih proteinov (soja, fižol, leča ali čičerika), 20 gramov vlaknin (oves, jajčevec, jabolka, pomaranče ali jabolka) in 2 grama fitosterolov (sezamovo ali olivno olje) na dan je zmagovita kombinacija za boj s holesterolom in visokim pritiskom. Če temu občasno dodamo še sladki krompir, bo učinek še večji. Sladki krompir namreč vsebuje veliko več magnezija kot druga živila, kar je idealno za nižanje visokega krvnega pritiska. Na splošno vsa zelenjava in sadje, ki vsebujejo magnezij, ugodno vplivajo na raven krvnega pritiska. Več banan, marelic, datljev, kuhane špinače in brokolija torej!



Šest čudežnih vdihov

Pri visokem krvnem pritisku so izjemno priporočljive tudi dihalne vaje, že deset minut zbranega dihanja lahko na telo učinkuje z enako močjo, kot tableta za nižanje pritiska. Ameriška agencija za prehrano in zdravila je med zdravila, ki potrjeno pomagajo pri hipertenziji, uvrstila tudi posebno napravo, ki uporabnika sili k bolj osredotočenemu dihanju. A za učinek ne potrebujemo naprave, dovolj je le kanček samodiscipline. Pravzaprav ne potrebujemo ničesar, le miren kotiček, kamor se lahko skrijemo. Začnemo s počasnimi vdihi in izdihi, dolžina vdiha naj bo enaka izdihu. Sčasoma naj bi svoje dihanje uravnali na pet sekund vdiha in pet sekund izdiha, šest počasnih vdihov na minuto je tisto število, ki hitro pomaga umiriti srčni utrip. Vajo lahko uporabimo vsakič, ko se pojavi potreba, ni bojazni po pretiravanju ali stranskih učinkih. Prve rezultate je mogoče občutiti takoj, sladki občutek pomirjenosti pa se bo prikradel šele po rednem izvajanju zavestnega dihanja.