Artičoke vas ne spominjajo zaman na cvetove, so namreč popki cvetočih rastlin iz družine nebinovk. Prihajajo iz Severne Afrike, nadvse pa so jih cenili že stari Grki in Rimljani, ki so jim poleg zdravilnih lastnosti pripisovali še afrodizične vplive. Prepuščene same sebi poleti zacvetijo v vsej svoji vijoličasti lepoti. V starogrški mitologiji je znan mit, da je Zevs nadvse lepo mlado žensko, ki ni uslišala njegove ljubezni, spremenil v artičoko z mehkim srcem. Mladenki je bilo ime Cynara in zagotovo ni naključje, da so to ime izbrali tudi v italijanskem podjetju Campari, kjer iz artičok in zelišč proizvajajo liker Cynar.



Spodbujajo tek

Artičoke pa niso dobre le za okras na vrtu in tekoči aperitiv. Poleg izvrstnega okusa se lahko pohvalijo s kopico zdravilnih učinkov na človeško telo. Z njimi se boste uspešno spopadali z boleznimi jeter, saj učinkovine v listih celijo jetrne celice. Pospešujejo izločanje žolča in pomagajo pri prebavnih motnjah, recimo napetosti, slabosti, napenjanju, spahovanju in bolečinah v trebuhu. Kot aperitiv jih ponudijo ravno zato, ker spodbujajo tek. Znižujejo še raven holesterola v krvi, zdravijo bolezni ledvic in deluje antioksidativno. Če vam uživanje celih ne diši, lahko posežete po pripravkih. Obstajajo v obliki soka, tinkture, poparkov, kapsul. V Vietnamu iz njih pridelujejo celo mešanico za zeliščni čaj, ki ga odlikuje nekoliko grenek okus s pridihom lesa.



Pravilno lupljenje

Na prvi pogled so zapletene za pripravo, vendar so na krožniku vredne svojega denarja. Trik tiči v lupljenju. Pomembno je, da odstranite bodičaste trde dele zunanjih listov in se dokopljete do mehke sredice. Najprej odrežite steblo približno pet centimetrov od cveta, nato z rokami odstranite zunanje temne liste. Z nožičkom olupite preostalo steblo in spodnje zelene dele cveta, da pridete do bledo zelene sredice. Na zraku hitro potemnijo, zato imejte pri roki limone. Prerežite jih na polovice ali četrtine in z njimi podrgnite po olupljeni artičoki. Pred rezanjem lahko tudi lastne dlani natrete s sokom in tako dodatno preprečite temnjenje. Za konec olupljeni artičoki odrežite še dva centimetra ostrega vrha in s prsti nežno razprite preostale cvetne liste. V notranjosti boste zagledali vlaknasto sredico. To odstranite s čajno žličko, saj ni užitna. In to je vse! Tako pripravljena artičoka je nared za kuhanje ali pečenje. Preprosto jo zavrite v osoljeni vodi ali pa jo napolnite z mešanico drobtin, sira in pršuta ter popecite v pečici. Če boste lupili več artičok zapovrstjo, jih, medtem ko olupljene čakajo na pripravo, namočite v hladni vodi s koščki limone.