Foto: Leon Vidic

Saša Einsiedler, komunikacijska svetovalka »Pri nas doma velja nekaj nenapisanih pravil, ki na prvi pogled nimajo nobenega vpliva na zdravje srca, po mojem mnenju pa so ključna. To so objemanje, pogovor, ko gre kaj narobe, in da pazimo na to, kaj izrečemo drug drugemu takrat, ko smo jezni ali prizadeti. Sama namreč verjamem, da bi marsikatero obolelo srce, tudi če gre za čisto fizično bolezen, lahko bilo bolj zdravo, če bi živeli z manj stresa, več razumevanja in ljubezni. Ne rečemo zaman, da nas boli srce, ko smo žalostni. Seveda pa skušamo tudi jesti čim bolj zdravo in se veliko gibati na svežem zraku.« 


Suzana Grau, dramska igralka in voditeljica obredov za ženske »Kako skrbim za srce? Hodim v naravo, ona me podpre, da izdihnem stres in si prisluhnem. Tam laže zaslišim hrepenenja, ki počivajo v mojem srcu in me snubijo, da jih uresničim. Narava me uči čvrstosti in pretočnosti, sestavin za uresničitev tega, kar je v srcu. Potem ko je hrepenenje potešeno, je srce svobodno in radostno.« 

Foto: Tania Mandillo


Foto: Mihalis Kapsalakis

Savina Atai, mojstrica joge obraza in skrbnica za sijaj žensk »V kitajski medicini srcu pravijo kralj, ki potrebuje svoj prestol. Na mojem usposabljanju za učiteljico terapevtske joge, ki ga v Ameriki izvajajo v priznanih medicinskih ustanovah, je bilo najbolj poudarjeno, da je za zdravje našega srca ključno, da ima dovolj prostora. Anatomsko je postavljeno tako, da ga ob pravilni drži in pravilnem dihanju, premikanju reber in pljuč, organi masirajo. Ravno s to 'masažo' je prav prekrvljeno in oskrbljeno, da je lahko zdravo in močno. Srce je mišica. Lahko se ukvarjamo s športom, jemo najboljšo hrano, imamo najboljše gene: a če bomo ob pisanju za računalnikom sedeli tako, da so naša ramena usločena, dih pa zaradi drže plitev, bo naše srce dobesedno stisnjeno. Kralj ne bo na dvoru, ampak v garsonjeri. In ne samo da ne bo mogel vladati drugim organom – tudi sam bo do konca opešal. Drža in dih, torej. Med delom, med gledanjem televizije, hojo, med telefoniranjem. Prav zato prisegam na tiste položaje terapevtske joge, ki res odpirajo predel srca, timusa, pljuč, da se zaradi napačne drže stisnjeno vezivno tkivo celotnega prsnega koša lahko sprosti in raztegne nazaj. Potem so tukaj tudi čustva. Bolj si dovolimo čutiti čisto vsa čustva, ki obstajajo, bolj bomo pokončni, odprti, postavljeni – s tem pa bomo tudi svojemu fizičnemu organu srca dali dovolj prostora in prestola, da svobodno zadiha.« 


Samo Rugelj, založnik in pisatelj »Za svoje srce skrbim najprej tako, da ga ne preobremenjujem med rekreativno vadbo, saj pazim, da se držim načela 'cone 2', torej da ga obremenjujem z največ 70 odstotki svojega maksimalnega srčnega utripa, kar je nekje s 130 do 140 udarci na minuto, in drugič tako, da ga ves čas hranim z ljubeznijo. Za zdravo prehrano pa je doma vedno poskrbljeno.«
Foto: Leon Vidic