Še preden se rodijo, imajo deklice manj možnosti za preživetje, saj je več nosečnosti prekinjenih, ko je zarodek ženskega spola. Deklic, ki nikoli ne dobijo možnosti šolanja, je dvakrat več kot fantov. Vsaka četrta deklica na svetu je poročena še pred osemnajstim letom starosti. Pri nosečih najstnicah je tveganje splava veliko večje kot pri starejših ženskah, smrt pri porodu pa je pri najstnicah drugi najpogostejši vzrok smrti. Svetovni voditelji so se zavezali tudi k cilju, da bi do leta 2030 dosegli popolno enakost med spoloma, a s trenutno hitrostjo napredka bomo za to potrebovali več kot sto let, kažejo raziskave.
Na svetu živi okoli 600 milijonov odraščajočih deklet, ki lahko družbi ponudijo svojo, ustvarjalnost, izvirnost in neomajno energijo - če jim le omogočimo dostop do virov izobrazbe in enakopravno obravnavo pri zaposlovanju. Letos je v ospredju prav opolnomočenje deklet na področju izobraževanja in iskanja službe: treba jim je izkazati podporo, ko se šolajo, jim pomagati pri iskanju zanesljivega vira prihodkov, odpravljati predsodke pri določenih poklicih, zagotoviti dovolj delovnih mest v vseh panogah.
Letošnjim pobudam pa se je letos pridružila tudi deklica Barbie. Raziskave so namreč pokazale, da dekleta od petega leta naprej izgubljajo na svoji samopodobi in vidijo nasprotni spol kot pametnejši, kar pomeni, da izgubljajo samopodobo in zaupanje vase. Kulturni stereotipi, implicitna pristranskost in zastopanost spolov v medijih seveda pomembno prispevajo k tej problematiki, zato bo Barbie ozaveščala z vplivno vsebino, ki bo temeljila na izobraževanju staršev, kako lahko podpirajo dekleta v svojem življenju. Barbie je ustvaril atudi novo digitalno točko, ki temelji na kampanji #LahkoSiKarkoli, aktualni tudi v Sloveniji (#BarbieSlovenija).
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: