Na Havajih rojeni ameriški glasbenik Bruno Mars je pravzaprav pobral kar šest sinočnjih nagrad, grammyja za album in ploščo je dobil z 24K Magic, pesem That's What I Like mu je prinesla nagrado za najboljšo skladbo leta, okitil pa se je še z nazivi za najboljši RB nastop (That's What I Like), najboljši RB pesem (That's What I Like) ter najboljši RB album (24K Magic).
Raper Kendrick Lamar je po avgustovski MTV-jevi žiriji navdušil tudi člane akademije, ki so mu od sedmih nominacij namenili štiri grammyje in sicer za najboljši rap nastop, najboljši rap nastop s pesmijo, najboljšo rap pesem in najboljši glasbeni video (vse za Humble). Slavil je tudi raper Childish Gambino, ki je od petih nominacij osvojil grammyja za najboljši tradicionalni RB nastop (Redbone). Praznih rok pa je na veliko presenečenje vseh ostal prvi raperski favorit Jay-Z. Na podelitev je ustvarjalec in poslovnež prišel z največjim številom nominacij, osmimi, ki pa niso obrodile niti ene nagrade. Morda so njegovi glasbeni dnevi šteti in se mu obeta politična kariera, na sinočnji podelitvi je namreč njegov glasbeni kolega Lamar med prejemanjem ene od nagrad potem izrekel podporo predsedniški kandidaturi Jay-Z-ja.
Tudi ta podelitev nagrad se je tako obregnila ob aktualnega predsednika ZDA in njegovo vladavino, ki Američane prav toliko kot skrbi tudi zabava. Donalda Trumpa si je seveda privoščil voditelj letošnjih grammyjev, komik televizije CBS James Corden, in sicer s posnetkom branja knjižne uspešnice Ogenj in bes, ki opisuje klavrno stanje Bele hiše. Odlomke iz knjige so brali slavni, med njimi celo demokratska predsedniška kandidatka Hillary Clinton, Trump pa grammyev očitno ni spremljal, saj do konca prenosa ni bilo nobenega žaljivega tvita.
Nastopajoči in povabljenci so prireditev izkoristili tudi zato, da opozorijo na problematično spolno politiko v ZDA. Priključili so se drvečemu vlaku gibanj MeToo in Time's Up!, ki že toliko mesecev v luči spolnih neenakosti in napadov pretresajo Hollywood, ter pristavili še svoj piskrček ogorčenja. Prvo je letelo na zanemarljivo število nominiranih ženskih ustvarjalk v pretežno moško zaznamovanih kategorijah. In čeprav je bila za najboljšo novo glasbenico proglašena Kanadčanka Allessia Cara, je javnost zavihala nos nad kategorijo najboljši pop nastop, v kateri so bile nominirane kar štiri ženske Lady Gaga, Pink, Kelly Clarkson in Kesha ter en moški Ed Sheeran, na koncu pa je slavil prav on.
Poleg nepravičnih pogojev, s katerimi naj bi se spopadale ženske ustvarjalke, so zvezdnice znova opozorile na spolne zlorabe, ki jih tudi v glasbeni industriji kar mrgoli. »Ne dogaja se le v Hollywoodu, ne dogaja se le v Washingtonu, ampak tudi v naši industriji,« je dejala igralka in pevka Janelle Monae, ki je na oder povabila povsem v belo oblečene pevke Kesho, Cyndi Lauper, Camilo Cabello, Julio Michaels, Andro Day in Bebe Rexho. Skupaj so izvedle Keshino uspešnico Praying, ki je nastala kot odgovor na dolgotrajno sodno bitko, ki jo je glasbenica bila s svojim nekdanjim producentom Dr. Lukeom, ki jo je spolno zlorabljal. Skladbo je Kesha posvetila vsem žrtvam spolnega nasilja in zlorab, poleg belih oprav pa so mnogi prisotni na problematiko opozarjali tudi z nošenjem belih vrtnic.
Sinočnji grammyji so postregli tudi z nekaj zanimivimi nastopi. Poleg številnih nominirancev so dvorano zatresli tudi skupina U2 (ki je sicer na prenosu v živo igrala pred Kipom svobode), Sting, Eric Clapton, Elton John in celo Patti LuPone. Igralka in pevka, ki je svojo kariero posvetila muzikalom, je gledalce ganila z izvedbo uspešnice iz predstave Evita Don't Cry For Me Argentina. Pesem je bila namenjena kot počastitev vrnitve grammyjev iz Los Angelesa prvič po 15 letih v New York, domovino gledališke četrti Broadway.
Nagrade grammy sicer v več kot 80 kategorijah večinoma podelijo že pred neposrednim televizijskim prenosom. Med najbolj odmevnimi nagrajenci so gledalce med drugim razveselili tudi Chris Stapelton, ki je kraljeval v country kategorijah, ter The Rolling Stones, ki so dobili grammyja za najboljši tradicionalni blues album (Blue Lonesome). Nadvse priljubljeni Ed Sheeran je dobil grammyja za najboljši pop vokalni album, posmrtne grammyje pa so dobili igralka Carrie Fisher, pevec Leonard Cohen in Tom Coyne, ki je sodeloval pri albumu Bruna Marsa 24K Magic. Že 19. grammyja v karieri je osvojil domačin, 91-letni Tony Bennet iz Astorie v Queensu, in sicer za najboljši tradicionalni pop album. Veliko razočaranje pa je doletelo glasbenika Luisa Fonsija in Daddyja Yankeeja, ki za enega najpopularnejših svetovnih hitov vseh časov Despacito, nista prejela niti enega priznanja.
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: