Za začetek karies, ki je najbolj razširjena kronična nenalezljiva zobna bolezen. Njegov nastanek je tesno povezan s prisotnostjo bakterij v zobnih oblogah, ki presnavljajo sladkorje iz hrane v kisline in lahko se začne raztapljanje sklenine. Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije naj bi vnos prostih sladkorjev omejili na 10 odstotkov (50 g), še bolje pa na pet odstotkov (25 g) celotnega energijskega vnosa, piše v brošuri, ki jo je NIJZ v sodelovanju s stomatološko sekcijo Slovenskega zdravniškega društva pripravilo ob svetovnem dnevu ustnega zdravja. Karies poleg ostalih obolenja na področju ust pomembno vpliva na kakovost življenja posameznika, njegovo vsakodnevno delovanje in psihosocialno blagostanje, zato njegovo preprečevanje nikakor ni le lepotne narave.
Druga zelo pogosta in resna bolezen v ustni votlini pa je parodontalna bolezen, ki je prav tako povezana z zobnimi oblogami. Bakterije v oblogah ob zobnem vratu povzročajo vnetje obzobnih tkiv, sčasoma pa tudi mineralizirajo (zobni kamen), kar še bolj oteži učinkovito odstranjevanje oblog in vodi v napredovanje bolezni. Nastanek parodontalne bolezni je povezan tudi s kajenjem, ki je skupaj z uživanjem alkohola pomemben dejavnik tveganja tudi za nastanek raka v ustni votlini.
Preberite še: Parodontoza lahko povzroča prezgodnje rojstvo otroka
Parodontozo, zobne obloge in ostala ustna obolenja lahko uspešno preprečujemo z dosledno ustno higieno, po priporočilih strokovnjakov to pomeni, da si moramo zobe umivati vsaj dvakrat na dan, skrb, ki je tuja kar vsakemu tretjemu odraslemu Slovencu. Raziskave namreč kažejo, da si tako pogosto zobe umivata le dve tretjini prebivalcev pri nas, so pa k sreči bolj pridni otroci in mladostniki, med katerimi je pogostost umivanja zob vsaj dvakrat dnevno višja kot med odraslimi Slovenci.
Preberite še: Si znate pravilno umivati zobe?
Onaplus.si lahko sledite tudi na Facebooku: