Katere so ključne stvari, ki jih lahko ženska naredi sama, da porod poteka čim laže in brez zapletov?

Porod načeloma pri zdravi ženski poteka brez zapletov. Pogoj je, da je že pred nosečnostjo zdrava, ima mirno nosečnost, med katero skrbi za zdravo življenje. To pomeni pestro prehrano, dovolj zaužite vode, svež zrak, sprehode. Da ne uživa zdravil, alkohola in cigaret. Čustveno se nosečnice ne bi smele razburjati in doživljati premočnih čustev, torej dvigovati ravni adrenalina. Prav tako jih ne bi smeli strašiti z morebitnimi zapleti ter z njimi govoriti o negativnih dogodkih. 



Katere so najpogostejše zmote, s katerimi se srečujete pri nosečnicah, ki se pripravljajo na porod?

Ženska, ki še ni rodila, ne ve zares, kaj bo pravzaprav doživela med porodom, kako se rojevanje čuti. Pri svojem delu opažam, da lahko ženske v grobem razdelim v dve skupini. Prve so tiste, ki se poroda pretirano bojijo, v drugo skupino pa se uvrščajo posameznice, ki proces vzamejo preveč zlahka. Velikokrat je na koncu tako, da tiste, ki jih je strah, ugotovijo, da ni tako hudo, in nasprotno. Ženske z romantičnimi pričakovanji doživijo nekakšno prizemljitev, predvsem zaradi porodne bolečine, nejasnih pričakovanj, predstav ali neznanja. Zato je zelo pomembna priprava na porod, najbolje v majhnih skupinah z babico, s katero gredo skozi vse faze poroda in seveda tudi skozi pomembno poporodno obdobje. Vsaki nosečnici zares predlagam, naj obišče tečaj dobrih priprav na porod, naj si priskrbi verodostojne informacije o obporodni oskrbi, si izbere okolje in strokovnjake, ki jo bodo podprli na njeni poti v materinstvo. 

V poporodno obdobje ne spadajo pospravljanje stanovanja, kuhanje in druga gospodinjska opravila, pretirano druženje z obiski ter urejanje različnih opravkov. 

Zaradi sodobnega tempa življenja si ženske takrat jemljejo čedalje manj časa, dlje delajo v nosečnosti, hitro se vrnejo na delovno mesto ali začno telovaditi. Je porod res tako mimobežen ali je to popolnoma odvisno od posameznice? Kakšne so posledice, če ga jemljemo preveč zlahka?

Porod je sicer naravni, fiziološki proces, a kljub vsemu ima svoje značilnosti. Začne se z nosečnostjo, ki naj bo, kot sem že omenila, mirna in zdrava. Vsaka nosečnica bi morala imeti možnost počitka in omejitve dela. To je posebno pomembno od 24. tedna, ko je otrok že tako velik, da presnavlja tudi zanj. V tem času je popoldanski počitek nosečnice nekaj povsem samoumevnega. Med počitkom lahko nosečnica čuti gibe in se poveže z otrokom, kar je izredno pomembno. Noben porod ni mimobežen, telo se le devet mesec pripravlja nanj! Rojevanje tako ni pasivni proces, temveč aktivno delo, zato ženske po porodu potrebujejo počitek. Tedaj se regenerirajo ter si naberejo novih moči za prihajajoče mesece z novorojenčkom. Za porod porabijo ogromno energije in so tako fizično kot psihično utrujene. Prav je, da se otročnica potem odpočije od zadnjih napornih tednov nosečnosti ter trajajočih porodnih popadkov, ne sme se naprezati ter utrujati.



Koliko časa traja poporodno obdobje? Na kaj mora biti takrat pozorna?

Poporodno obdobje razdelimo na zgodnje, ki traja dva tedna, in pozno, to traja šest tednov. Namenjeno je počitku, celjenju ran, krčenju maternice in materničnih vezi, dojenju ter seveda otroku. V poporodno obdobje ne spadajo pospravljanje stanovanja, kuhanje in druga gospodinjska opravila, pretirano druženje z obiski ter urejanje različnih opravkov. Poporodni obiski babice v poporodnem obdobju so ključni, da otročnica, torej ženska v poporodnem obdobju, dobi vso potrebno podporo in oskrbo, ki jo z otrokom potrebujeta. Mati in dojenček sta celota; kadar se torej mamica dobro počuti, je tudi otrok srečen.