Društvo za kronično vnetno črevesno bolezen je tisto, ki si vsako leto prizadeva za izboljšanje pogojev na področju javnih stranišč. Letos so člani komisije društva prevozili več kot 4500 kilometrov ter pregledali več kot 130 lokacij javnih stranišč po vsej Sloveniji. Ocenili so javna stranišča v 75 občinah in na 54 bencinskih servisih ob avtocestah v Sloveniji. Priznanje Naj javno stranišče za 2017 v kategoriji občin so letos podelili občini Bled, tamkajšnja stranišča so si namreč prislužila oceno kar 4,74 točke (od petih). Društvo podeljuje tudi posebno priznanje v kategoriji bencinskih servisov, ki je letos šlo javnemu stranišču na počivališču Petrol Starine ob dolenjski avtocesti v smeri Hrvaške. Dosegli so 4,21 točke. 



Kdo pa so največji packi? Zanje društvo izda straniščno metlico za najslabše urejena javna stranišča. Tokrat sta najbolj razočarali Mestna občina Maribor in Občina Vrhnika, saj sta zbrali najmanj točk, to je 3,24. Med bencinskimi servisi pa so najslabše ocenili bencinski servis Petrol Šentilj, z doseženimi 2,60 točke. 



Kako pa pravzaprav poteka ocenjevanje? Komisija je pozorna na dostopnost, urejenost, označenost dostopa, število sanitarij, sanitarije za invalide, opremo in higienski material. Predsednica ocenjevalne komisije Petra Leskovšek Lasetzky je v biltenu akcije zapisala, da ima javna stranišča od skupno 75 obiskanih občin 36 občin. Občine Kranjska Gora, Laško in Sevnica v preteklosti javnih stranišč niso imele in so jih zgradile letos, Ljubljana pa ima eno lokacijo z javnim straniščem manj kot v preteklosti. Pri ostalih občinah sprememb ni bilo. 39 občin javnih stranišč nima. Tem bodo za spodbudo pri gradnji podelili zidak in jim svetovali, naj javna stranišča uredijo, saj so še kako pomembna. 



Pri ocenjevanju stranišč na bencinskih servisih ob avtocestah še vedno ugotavljajo, da so med bolj čistimi tista, v katerih je ves čas prisotna čistilka. Prav tako je vedno več Petrolovih plačljivih stranišč, kar osebam iz društva močno oteži dostop do stranišča. Prav zaradi tega so iz Zdravniške zbornice Slovenije akciji namenili pismo podpore. 



Društvo pa se je domislilo tudi nadvse praktične rešitve, ki vas ob trenutku nelagodja, ko pride potreba, ne bo nikdar več pustila na cedilu. Že lani so namreč predstavili brezplačno mobilno aplikacijo Najbližji WC, ki je na voljo za operacijske sisteme Android in iOS. Glavni namen aplikacije je uporabniku najti najbližje odprto javno stranišče in ga do tja tudi voditi. Sila preprosto, kajne?