Vijolično modrikaste drobne žilice, ki se z leti razvijejo v zoprne krčne žile, so posledica različnih dejavnikov, med katerimi sta poglavitna genetika in krvni tlak. Včasih je mogoče že v zgodnji mladosti napovedati, ali bo ženska v odraslosti imela težave z venami, če se pogosto pritožuje, da jo zebe v noge. 



Ne križajmo jih!
Slabši oziroma neurejen obtok krvi je glavni graditelj omrežja majhnih, sprva kot las tankih žilic. Te nastanejo, ko se venska kri na poti nazaj proti srcu bori z gravitacijo. Zlasti če se premalo gibamo, preveč sedimo ter po možnosti križamo noge in v tem položaju dolgo vztrajamo. Nošenje navadnih ali samostoječih daljših nogavic z zelo tesnimi elastičnimi robovi tudi ni najbolj bistroumno početje. Prav tako ne pričakujmo zelo pozitivnega izida, če nas v noge zebe zato, ker smo premalo oblečeni. To se pogosto dogaja ponoči, ko spimo pri odprtem oknu. 



Brez vidnih sledi
Preden ležemo k nočnemu počitku, si poleg udobne pižame nadenimo še nogavice iz kar najbolj naravnih materialov, ki nas nikjer ne stiskajo. To preverimo tako, da po desetih minutah nošenja pogledamo, ali se nam na koži pozna odtis roba, kar seveda onemogoča normalen krvni obtok. Enako velja za spodnje perilo. Skrite, a nevarne sovražnice naših ven so lahko tudi najbolj ljubke spodnjice, če se nam zarežejo v kožo in posledično na njej pustijo vidne sledi. 



Kdaj k zdravniku?
V primeru, ko gredo vene zelo po svoje in toliko oslabijo, da iz njih nastanejo odebeljeni grozdki in vozlički, ne gre več le za estetsko nadlogo. To se najpogosteje dogaja po 40. letu, v nosečnosti in po porodu. Poslabšanje stanja lahko vodi v resne zdravstvene zaplete, kot so krvni strdki oziroma nenadne zamašitve žil. V izogib temu je priporočljiv obisk zdravnika specialista, ki bo svetoval bodisi kirurško odstranitev ven bodisi laserski poseg ali kaj tretjega. Bolečine v nogah zaradi razlivanja žil v neželene smeri je mogoče vsaj v določeni meri blažiti z različnimi mazili z divjim kostanjem. 



Od plavanja do plesa
Kot pri večini zdravstvenih težav, je tudi pri krčnih žilah priporočljiva vadba na svežem zraku. Popolna je takšna, pri kateri noge hkrati hladimo in tako preprečujemo otekanje, denimo plavanje. Na prostem pa kolesarimo, hodimo in plešimo. Temperamentne ženske naj se preizkusijo v veselem kankanu, kjer je treba med poskoki v ritmu glasbe vsako nogo posebej dvigniti čim više. Pred tem se ne pozabimo ogreti, počasi, a dobro raztegniti mišice na nogah, da si ne bomo pridelali še kakšnih dodatnih bolečin. Nič hudega, če nog ne dvigujemo tako visoko kot profesionalke, pomembno je, da poskušamo biti pri tem kar najbolj vzravnani, z iztegnjeno hrbtenico in vratom. 



Ležišče bolj trdo kot mehko
Po zaključku plesanja, med katerim opazno hitreje zadihajo še tako izurjene posameznice, je zelo blagodejna masaža. Takšna, ko ležimo na hrbtu in noge položimo višje od glave in jih masiramo od stopal proti stegnom. Uporabimo katero od naravnih masažnih olj za boljšo prekrvavitev, denimo rožmarinovo. Ne nazadnje razmislimo, ali je postelja, v kateri preživimo velik del življenja, zares primerna za nas. Ležišče ne sme biti premehko, saj upogljiva podlaga slabo vpliva na krvni obtok, ker žile v določeni meri pripre. 


Pomoč iz narave: Medena detelja
V maju pa vse do jeseni je mogoče v naravi med plevelom in ob stranpoteh najti navadno medeno deteljo (Melilotus officinalis). Ta vrsta detelje, ki so jo naši predniki uporabljali za odišavljanje domov in kot prinašalko sreče pri kupčijah ter simpatijah, ima rumene cvetove. Čaj iz svežih ali posušenih rastlin povečuje odpornost sten krvnih žil in pospešuje vračanje venozne krvi v srce. S količino ne gre pretiravati; v medeni detelji prisoten in koristen kumarin ima namreč tudi negativne učinke – med drugim povzroča redčenje krvi.