Čas odvajanja vode je enak tudi pri človeku, čeprav imamo dosti manjšo kapaciteto mehurja (0,5 l). Večino časa v dnevu se urin shranjuje, zato so težave s shranjevanjem mnogo pogostejše in obremenjujoče kot težave z odvajanjem. Nekaj tako vsakdanjega, kot je uriniranje, lahko postane težava, ki hromi vse ure našega dneva. Ena od oblik inkontinence prizadene skoraj 30 odstotkov ljudi, starih od 55 do 60 let – pri starejših je prevalenca še višja in pomeni velik psihosocialni in ekonomski problem –, prizanesljiva pa ni niti do mlajših. 



Stranski učinki

Zaradi čezmerno aktivnega sečnega mehurja (PASM) – razteznost mehurja je zmanjšana, krčenje mišice mehurja pa se sproži že pri najmanjši napolnjenosti – imajo bolniki občutek nenehnega tiščanja na vodo. Če ostali ukrepi niso uspešni, je stanje mogoče zdraviti z antiholinergiki, ki delujejo z zaviranjem muskarinskih receptorjev v steni mehurja in sproščajo gladke mišice mehurja. Ta se lahko zato bolj napolni, še preden se pojavijo refleksi, ki nas opozorijo na to, da je treba na stranišče. Čeprav bolniki zdravila načeloma dobro prenašajo, se pogosto pojavljajo simptomi, kot so suha usta, zaprtje in celo zamegljen vid. Vplivajo lahko celo na kognitivno funkcijo, zato jih odsvetujejo starejšim bolnikom. 

»V zadnjem času za zdravljenje zato pogosteje uporabljamo agoniste adrenergičnih receptorjev beta3, ki imajo manj stranskih učinkov,« nam pove Miha Pukl, dr. med., urolog s specialističnim izpitom na evropski ravni, s katerim si je pridobil naziv FEBU. »Čeprav so omenjena zdravila nekoliko manj učinkovita, jih ljudje mnogo lažje prenašajo.« 



Zdrave zeli

Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da kar 80 odstotkov prebivalstva za zdravljenje primarnih zdravstvenih težav uporablja zeliščne pripravke. Čeprav se zanje praviloma odločajo ženske, čedalje pogosteje posegajo po njih tudi moški. To velja tudi za težave, povezane z urinarnim traktom. »Pacienti, ki imajo blažje težave, povezane s spodnjimi sečili, se po pomoč velikokrat zatečejo tudi k fitofarmaciji, ki pa resnejših učinkov žal ne premore. Če je obravnava pacienta v fazi, ko njegovo stanje zgolj opazujemo, uporaba fitofarmacevtskih pripravkov gotovo ne škodi. Učinkoviti so lahko že zavoljo učinka placebo,« nam zaupa. 

Če je pri moškem uhajanje seča povezano na primer s povečano prostato, se mnogi po pomoč obrnejo na ljudsko zdravilo, ki naj bi pomagalo pri zdravljenju. Govorimo o žagastolistni palmi ali palmetu, ki spada v družino palm in izvira iz južnih obalnih držav Severne Amerike, Srednje Amerike in tropske Južne Amerike. Sadeži se uporabljajo že tisočletja, zdravilne učinke pa dosežemo s tinkturo iz plodov in z zdrobljenimi semeni. 

Domorodci držav Srednje in Južne Amerike so bili prepričani predvsem o diuretičnih, toničnih in sproščujočih lastnostih palmeta. Priljubljeno pomagalo, katerih učinkov pa klinične raziskave sicer niso potrdile, je tudi zel drobnocvetnega vrbovca, ki ga je mogoče uživati kot čaj. Flavonoidi, steroidi, palmitati in tanini v njem naj bi delovali protivnetno in protibakterijsko. Ugotovili so tudi njihove vplive na encime, ki imajo pomembno vlogo pri povečanju prostate. 



Prekisli urin

Izpod rok raziskovalcev avstralske univerze Novi Južni Wales pa je prišlo tudi spoznanje, da je kislost urina pomemben dejavnik pri tem, kako se bo odzival mehur. Kislost namreč deluje kot spodbujevalnik celic v steni mehurja. Te namreč izločajo kemikalijo, ki vpliva na živčne receptorje v možganih, in jim sporočajo, da je mehur poln. Raziskave na to temo dlje od glodavcev žal niso prišle, zato ugotovitve za ljudi (še) niso uporabne. »Prilagajanje ph urina, da bi s tem dosegli učinke, ki bi stanje izboljšali, vsekakor ni v smernicah za zdravljenje pacientov z inkontinenco. Na zdrav mehur ph vrednost urina namreč ne vpliva. Morda bodo v prihodnosti narejene raziskave, ki bodo pokazale njegov vpliv v primeru, da je sluznica poškodovana,« še sklene urolog.